Ayakkabı satın alırken dikkat!

Ayakkabı satın almak biz kadınların en sevdiği şeylerden bir tanesi. Peki mağazada çok güzel görünen ayakkabıların ayağımızı rahat ettirmesi için seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor musunuz?

Yayınlanma Tarihi: 27.04.2019 14:25
Değiştirme Tarihi: 11.06.2019 13:00
Ayakkabı satın alırken dikkat!

Ayakkabıyı elinize alıp bükmeye çalıştığınızda esnek ama formunu koruyabilen bir ayakkabı olduğundan emin olun. Topuk kısmı burun kısmına göre daha sert olmalıdır çünkü yükü topuk kısmı daha fazla çeker.

En önemli hususlardan birisi elbette doğru numarayı almaktır. Ayaklarınız hangi numaraysa ona göre seçim yapın. Açılır diye küçük numara ya da rahat etsin diye büyük numara alırsanız ayağınıza zarar verirsiniz.

Ayakkabının tabanının da hem sağlam hem esnek olması gerekir. Esnek olmayan bir taban ayakkabının ayağınızın şeklini almasını ve rahat etmesini engeller ve ayaklarınız daha çok yorulur.

Dar ayakkabıları asla satın almayın! Bu sadece ayakkabının formunun ve görüntüsünün çabuk bozulmasına sebep olmaz aynı zamanda dolaşım bozukluğu gibi ciddi sorunlara bile yol açabilir.

Ayakkabınızı ne sabah çok erken ne de akşam geç saatlerde satın alın. Akşama doğru iyice şişen ayaklarınız yüzünden normalde rahat edeceğiniz ayakkabıları giyemezsiniz. En doğru saatler günün ortasındaki saatler olacaktır.

Yüksek topuklu ayakkabılar satın almayı düşünüyorsanız, maksimum topuk yüksekliği 9,5 cm olmalıdır. Taban ile topuk arasındaki kabul edilebilir mesafe en az 3 cm olmalıdır. Uzaklık ne kadar kısa olursa, ayak parmaklarına daha fazla ağırlık aktarılır.

Ayakkabı satın alırken mutlaka ayağınıza giyin ve mağaza içinde yürüyün. Ayağınızın rahat edip etmeyeceğini en iyi böyle anlarsınız.