Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Aspartam nedir, zararlı mıdır?

Aspartam nedir, zararlı mıdır?

Bir tatlandırıcı olan aspartamın bulunduğu yiyecekler ve zararları...

19.01.2016 11:04

Aspartam, 1965 yılında keşfedilmiş, kimyasal olarak aspartat ve fenil alanin aminoasitlerinden oluşan yapay bir tatlandırıcıdır. Bu tatlandırıcının kullanımı 1970’lerin ortalarında yaygınlaşmış, daha sonra sağlık açısından güvenilirliği tartışma konusu olmuştur.

Düşük kalorili tatlandırıcılar arasında olan aspartam, sofra şekerine en çok benzeyen tada sahip ancak şekerden 200 kat daha tatlı.

Aspartam hangi yiyeceklerde ve içeceklerde bulunuyor?

Üzerinde diyet/light/düşük kalorili yazan yiyecek ve içecekler

Meyveli içecekler, meyveli yoğurtlar, dondurmalar

Sakız, sofralık tatlandırıcılar, nane şekeri

Sporcu içecekleri

Çocuk şurupları, ilaçlar veya antibiyotikler

Kahvaltılık gevrekler, çikolata, şekerleme

Konserve meyveler

Aspartamın zararları ve kansere yol açıp açmadığı konusunda farklı görüşler bulunuyor. Bazı uzmanlar aspartamın kesinlikle alerjik ve kanserojen olduğunu düşüncesini savunurken, bazı uzmanlar güvenle tüketilebileceğini öne sürüyor. Dr. Mercola’ya göre, aspartamın kimyasal bileşiğinde bulunan metanol isimli madde, insan vücudu tarafından formik asite dönüştürülemiyor. Bu dönüşüm hayvan deneylerinde olumlu sonuç vermiş olsa da insan DNA’sı için zararlı. Bu da kanser, beyin tümörü, diyabet, duygusal bozukluklar, epilepsi ve üreme organlarıyla ilgili sorunlara yol açabiliyor. Avrupa Gıda Güvenlik Kurumu (EFSA) ise Mayıs 2010 tarihinde yayınladığı araştırmada aspartamın sağlığa hiçbir zararı olmadığını ve alerjik reaksiyonlara neden olmadığını onayladığını açıkladı. EFSA yaptığı açıklamada, aspartamın hiçbir hastalıkla ilişkilendirilemeyeceğini iddia etti. 

Yorumlar | 0
üye profil