Ara öğünün önemini biliyor musunuz?

Ara öğünün önemini biliyor musunuz?
Yayınlanma Tarihi: 21.04.2016 15:59 | Değiştirme Tarihi: 21.04.2016 15:59

Öğlen yemeği ve akşam yemeği arasında geçirilen sürede, eğer ara öğün yapılmazsa kişide psikolojik açlık ortaya çıkar. Zamanla psikolojik açlık artar ve bir süre sonra kontrol edilemez hale gelebilir.

Öğle yemeğini saat 12.00 gibi yiyen biri ara öğünleri atladığında akşam yemeğine kadar geçen ortalama 8 saatlik süre boyunca aç kalır. Bu sürede kan şekeri düşer, fizyolojik açlığının yanına ilave olarak psikolojik açlık da çekmeye başlar. Kişi, akşam yemeğini yedikten sonra fizyolojik olarak tok bile olsa, psikolojik olarak kendini bir türlü doyuramaz. Akşam yemeğinden yatana kadar geçen sürede de duygusal açlığını bastırmaya çalışır.Böylece gün sonunda, günlük alması gereken enerjinin çok daha üzerinde enerji ve kalori alınır. Bu nedenle öğle ve akşam yemeği arasında mutlaka ara öğünlerin yapılması gerekir.

Araştırmalar, 5 öğün şeklinde beslenmenin vücut yağ oranını ve bel çevresini azalttığını belirtiyor. Ara öğünler sağlıklı kilo vermede çok önemli ve psikolojik açlığın da oluşmasını engeller. Böylelikle gereksiz kalori ve dolayısıyla kilo alımı da önlenmiş olur. Ara öğün yapmanın yanı sıra doğru ara öğün seçimleri de oldukça önemlidir.

Bunlara dikkat edin!

Televizyon izlerken, okurken ya da araba kullanırken aşırı yemek çok kolaylaşır. Bu yüzden yemek yediğiniz ortamlarda televizyon olmamasına dikkat edin. Yemek fizyolojik ve psikolojik özellikleri yanında, sosyal bir davranıştır. Sohbet ederek yemek yemek hem yavaş yemenizi hem de ne kadar yediğinizi anlamanızı sağlar.