Anne sütünün önemi

Anne sütünün önemi
Yayınlanma Tarihi: 30.09.2016 11:39 | Değiştirme Tarihi: 30.09.2016 11:39

Anne sütü bebeğin daha hızlı ve sağlıklı büyümesini sağlayan en önemli besindir.Emzirme sadece bebek için değil anne için de faydalıdır

Anne sütünün önemi

Anne sütü bebekler için en önemli besindir. Bebek doğtuktan sonra 1 saat içerisinde anne sütü verilmelidir. Özellikle ilk 6 ay anne sütü kesilmemeli, 6 aydan sonra ise anne sütüne ek mamalar kullanılmalıdır. Emzirme isteğe göre 2 yıla kadar devam edebilir.  Anne sütü bebeğin daha hızlı ve sağlıklı büyümesini sağlayan en önemli besindir. Anne sütü içen bebeklerde solunum yolu,kulak hastalıkları,bağırsak ve idrar yolu hastalıkları az görülür.

Emzirme sadece bebek için değil anne için de faydalıdır. Anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirir. Annelik iç güdüsünü arttırır.Emzirme annenin günlük enerji gereksimini arttırdığı için annenin daha kolay kilo vermesine yardımcı olur. Emzirmek biberonla beslemeye göre daha kolay ve sağlıklıdır.

Anne sütünü arttırmak için tavsiyeler;

Anne sütünü arrtırmak için yapılması gereken en önemli şey annenin kedine önem vermesi beden yorgunluğunu azaltması ve uyku düzenini sağlamasıdır.

Bebeği sık sık emzirmek anne sütünü artırır.

Aşırı stresten uzak kalmak gerekir.Stres anne sütünü azaltır.

Anneler bol sıvı tüketmeli,su,süt,ayran,taze sıkılmış doğal meyve suları,komposto vs. tüketimi arttırılmalıdır.

Rezene çayı ve yeşil çay sütün kalitesini ve miktarını arttıran çaylardır.

Tahin ve pekmez tüketimi arttırılmalı.

Taze sebze ve meyve tüketimi fazla olmalıdır.

Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.

Anne sütünün azalma nedenleri;

Bebeğin anneyi emmemesi anne sütünü azaltan etkenlerin başında gelir.

Tuz tüketimi azaltılmalıdır.Çünkü tuz hem ödem yapar hemde anne sütünü azaltır.

Nane,maydanoz,ararot,arpa,şalgam,mısır,turşu,limon suyu,acı baharatlar,acı biber,sirke ve nar ekşisi gibi besinler anne sütünü azaltan yiyeceklerdir ve kesinlikle uzak kalınması gerekir.

Stres,uykusuzluk ve yorgunlukta anne sütünü azaltan nedenler arsındadır. Bu nedenle anneler, bebek kadar kendilerine de önem vermek zorunda.