Alzheimer belirtilerine dikkat!

Alzheimer belirtilerine dikkat!
Yayınlanma Tarihi: 20.09.2016 15:07 | Değiştirme Tarihi: 20.09.2016 15:10

Alzheimer geri dönüşü olmayan ve zamanla ilerleyen ciddi bir hastalıktır. Sürekli unutkanlık yaşıyor ve bunun günlük faaliyetlerinize zarar verdiğini düşünüyorsanız sakın ihmal etmeyin ve bir uzmana danışın.

Alzheimer nedir ?

Alzheimer hastalığı,yaş ilerledikçe ortaya çıkan kişilerde unutkanlık, günlük ihtiyaçları karşılayamama, yakınlarını tanımakta hatta zamanla kendini dahi tanımakta güçlük çekme, kişilerde davranış bozukluluğuğu gibi problemlere sebep olan halk arasında bunama adı verilen bir hastalıktır. Malesef geri dönüşü olmayan ve zamanla ilerleyen ciddi bir hastalıktır.

Alzheimer nedenleri ve belirtileri

Bu hastalık genetik faktörler, beyin hücrelerinin ölümü,sinir sisteminin bozulması, beyinde protein birikimi gibi nedenlerden ortaya çıkar. Alzheimer hastaları için en önemli risk yaş faktörüdür.Yavaş ilerleyen ve sinsi bir hastalık olan alzheimer önceleri kısa süreli unutkanlıklar şeklinde kendini gösterir. Zaman ilerledikçe hastalıkta ilerler ve kişi günlük ihtiyaçlarını bile karşılayamaz duruma gelir, saldırganlaşma,kendini ifade edememe,depresyon,hayal görme,kişileri tanıyamama,yeni bilgiler öğrenememe gibi belirtileri vardır.

Alzheimerin tedavisi yok

Malesef bu hastalığın bir tedavisi yok.Ancak erken teşhislerle hastalığın ilerlemesi yavaşlatılabilir. Şuan da alzheimer hastalığında kullanılan ilaçlar sadece beyni güçlendirmeye yardımcı olabiliyor ve bu hastaların daha net düşünmelerine yardımcı oluyor. Bu ilaçlar ne hastalığın ilerlemesini önlüyor nede hastayı eski haline getirebiliyor.

Alzheimer hastalarının bakımında dikkat edilmesi gerekenler

Alzheimer hastalarıyla yaşamak ciddi psikolojik sıkıntılara yol açabilir. Bu nedenle öncelikle alzheimer hastasına bakıcak yakınlarının sorunlarla baş etme konusunda güçlü olması gerekir.Hasta olan kişiler yeme, içme, tuvalet ihtiyacı, yıkanma ve giyinme gibi kişisel ihtiyaçlarını yapamaz duruma gelebilir. Bu nedenle bulundukları ortam sürekli temiz tutulmalı sadece evde değil ev dışında da hastalara dikkat edilmeli.Hastanın yatağının yakınlarında ilaç bulndurmayın ve onlar için çeşitli aktiviteler bulup hayata bağlanmalarını sağlayın.