Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Altın Koza’nın Gezici Sinema Tırı Anadolu Yollarında

Altın Koza’nın Gezici Sinema Tırı Anadolu Yollarında

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 19’cusunugerçekleştirilecek Altın Koza Film Festivali kapsamında hazırlanan ”Gezici Sinema” tırı 38 ilde 61 noktada film gösterimi yapacak.

18.07.2012 10:45

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl  19’cusunu gerçekleştirilecek Altın KozaFilm Festivali kapsamında hazırlanan  ”Gezici Sinema” tırı 38 ilde 61 noktada film gösterimi yapacak.  

Haber ile ilgili metin girin!.  

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Adana Tren Garı  önünde park eden ”Gezici Sinema” tırında düzenlediği basın toplantısında,  Adana’nın geçmişinde Türk sinemasının, Yeşilçam’ın çok büyük önemi olduğunu  hatırlatarak, 1940’lı yıllardan beri Adana’nın Türk sinemasıyla iç içe olduğunu  söyledi.   İlki 1969 yılında düzenlenen Altın Koza Film Festivali’nin, Anadolu’nun   tek festivali olduğunu ifade eden Aldırmaz, ”Türkiye’de yapılan birçok festival  var ama Anadolu’nun tek festivali Altın KozaFilm Festivali’dir. Bu gerçekten  hareket ederek, Adanalı’nın sıcak sevgisini, selamını Anadolu’daki 38 kentteki 61  noktaya ulaştıracağız. İç, Doğu, Güneydoğu ve Karadeniz bölgesine gidecek tırımız  sinemanın hakla kucaklaşmasını sağlayacak. Bu bir ilktir” dedi.   Aldırmaz, tırın önünde Hacivat ve Karagöz gibi çeşitli gösteriler  yapılırken, tırın arkasında da vatandaşların tahta sandalyelerde Türk sinemasının  değerli yapımlarını seyredeceklerini dile getirerek, ”Geçmişte 200 tane yazlık  sinemanın bulunduğu bu coğrafyadan, sinemanın büyülü yapısını bütün Anadolu’ya  yansıtacağız. Hedefimiz, hem Türk sinemasına destek vermek hem de sinemanın  Anadolu’yla kucaklaşmasını sağlamak. Tırımız 38 ilde, 61 noktada 14 bin 500  kilometre yol yapacak”

Yorumlar | 0
üye profil