Alandan Tasarruf Sağlayan 10 Dekorasyon Fikri

Alandan Tasarruf Sağlayan 10 Dekorasyon Fikri
Yayınlanma Tarihi: 17.01.2019 11:11 | Değiştirme Tarihi: 17.01.2019 11:11

Evinizi işlevsel şekilde kullanmak istiyorsanız alandan tasarruf etmeyi sağlayan dekorasyon fikirleri efektif sonuçlara kavuşacaksınız. Yatak odası, mutfak, salon ve duvarlar, hepsi aynı anda birden fazla görevi üstlenecek.

1. YATAK ODANIZIN DUVARLARI BOŞ BOŞ DURMASIN

Yatak odanızın darlığından şikayetçiyseniz ya da daha geniş bir yatak odasına sahip olmak istiyorsanız duvarlarında dolap kullanarak istediğiniz alana kavuşabilirsiniz. Bu dolaplara açılır kapanır yatak monte edebileceğiniz gibi diğer bölmeleri de fonksiyonel şekilde kullanabilirsiniz.

2. MERDİVENLERİNİZDE RAFLARA YER AÇIN

Evinizin çok sık kullanamadığınız alanlarından olan merdivenlere raflar ekleyerek fonksiyonel hale getirebilirsiniz.

3. DOLAPLARINIZI DAHA EFEKTİF KULLANABİLİRSİNİZ

Evinizde kullandığınız dolapların boş bölmelerine raf ekleyerek kullanışlı bir alana kavuşabilirsiniz. Bu yöntemi atıl şekilde duran tüm alanlara uygulayarak hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

4. MERDİVEN ALTINDA KÜÇÜK BİR YATAK YA DA MİNİ BİR KÜTÜPHANE

Evinizde merdivenli alan merdivenin altını kütüphane ya da mini yat olarak kullanabilirsiniz. Raf ekleyerek daha efektif seçenekler de belirleyebilirsiniz.


5. KULLANILMAYAN ALANLAR BİRER DEPO ADAYIDIR

Evinizde atıl şekilde duran alanlar ideal birer depolama alanıdır. Merdiven altı, dolap üstü ve evinizin tasarımına göre kullanılmayan diğer alanlara raflar, çekmeceler ekleyerek evinizi fonksiyonel hale getirebilirsiniz.

6. ÇEKMECELERİNİZİ AKILLICA KULLANABİLİRSİNİZ

Büyük bölmeli çekmeceleriniz varsa bu bölmeleri dizayn ederek çok daha işlevsel bir tasarıma dönüştürebilesiniz.

7. MUTFAĞINIZA KÜÇÜK DOKUNUŞLAR YAPIN

Mutfaktaki alanınız küçükse birtakım düzenlemelere gidebilirsiniz. Mutfak masasını tezgaha monte etmek akıllıca bir yol olabilir.

8. KİTAP OKUMAK İÇİN YENİ BİR YER BULDUK

Merdiven altları, evi işlevsel hale getirmek için ilk ele alınan noktalardan biridir. Bu alanı hem işlevsel hem de keyifli bir alan dönüştürmek için konfor koltuğu monte ederek kitap okuma alanı haline getirebilirsiniz.

9. DİKKATLİ BAKIN ATIL ALAN VAR MI?

Evinizde atıl alanlar varsa bu alanları değerlendirerek işlevsel dekorasyona sahip olabilirsiniz. Her evin tasarımı farklı olduğu için atıl alanlar her evde farklı olabilir. Dolap üstleri hemen hemen her evde atıldır. Bu alanları düzenleyerek evinizi daha kullanışlı yapabilirsiniz.

10. KÜÇÜK ODALARINIZ İÇİN BİR FİKRİMİZ VAR

Evinizdeki küçük odaları minik dokunuşlarla büyük bir odaymış gibi kullanmak ister misiniz? Çekmeceli bazalar, merdivenli yataklar işlevsel komodinler küçük odanızı olduğundan daha büyük kullanmayı sağlayacak.

Bilimin son buluşu: Kokuyla tedavi... Yakında koklayarak iyileşeceğiz!

Gelecekte doktorunuz rahatsızlıklarınız için reçetenize koku isimleri yazarsa şaşırmayın! Çünkü bilim dünyası, tarih öncesinden bu yana kullanılan kokularla ilgili önemli buluşlara imza attı. Derimiz başta olmak üzere birçok organımızın burnumuz gibi koku aldığı keşfedildi.

Hafta sonunu nasıl kilo almadan geçiririz?

Hafta sonu  tembellik yapmaya veya zengin bir Pazar kahvaltısına “Hayır” demek kolay değil. Global Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, “Yoğun bir haftanın ardından küçük bir kaçamağın elbette zararı yok; ancak hafta sonu kendinizi şımartma meselesini abartmadan önce iki kez düşünün” diyor.

6 saatten kısa ve 10 saatten uzun uyuyanlar, dikkat!

Sağlıklı uykunun ileri yaşlarda hastalıklarla karşılaşmadan hayata devam etme açısından da kritik olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Aksu, uykunun sağlıklı, yeterli ve iyi olmasının yaşlanmayla ortaya çıkan sağlık sorunlarının oluşumunu engellediğine dikkat çekiyor.

Bahar yorgunluğu ile baş etme yöntemleri

Kış aylarında yavaşlayan metabolizma, mevsim değişikliği ve havaların ısınması ile kimi zaman adaptasyon sorunu görülebilir. Bu da bireylerde uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi sorunlara neden olur. Bu durum hem özel yaşantımızı hem de iş hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir.