3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Gününün önemi

3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Gününün önemi
Yayınlanma Tarihi: 04.10.2016 16:42 | Değiştirme Tarihi: 04.10.2016 16:42

Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek ve sağlıklı bir yaşamın kapılarını açmak için fiziksel aktiviteyi ihmal etmeyin.

Dünya Yürüyüş Günü

Dünya yürüyüş gününün önemi, günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirerek sağlıklı bir yaşamın kapıların açmaktır.Bu günün amacı fiziksel aktiviteyi günlük hayata entegre etmek,hareketli yaşam tarzının benimsenmesi ve toplumsal bilincin oluşturulmasıdır.Dünya yürüyüş günü TAFISA tarafından 1991 yılında ekim ayının ilk haftası olarak ilan edilmiştir Malesef günümüz toplumunda fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyi yetersiz. Fiziksel aktivite sağlık açısından oldukça önemli ve riskli bir faktör.Fiziksel hareketsizlik dünya üzerinde ölümlerin dördüncü önde gelen sebeplerinden biridir.

Fiziksel aktivite nedir?

Fiziksel aktivite günlük yaşam içinde kalp ve solunum hızını arttırak,kas ve eklemlerimizi kullanarak ernerji tüketmemize denir.Fiziksel aktivite çoğunlukla spor ile karıştırılmaktadır fakat sporla aynı şey degildir. Fiziksel aktivite ev işleri,bahçe işleri,yürümek,merdiven çıkmak vb. kaslarımızı harekete geçiren hareketlerdir.Spor ise,yüzmek,koşmak,voleybol,atabinmek vb. planlanmış bir amaca yönelik aktivitelerdir.Günde sadece 30 dakika yürüyüşe ayırarak sağlıklı bir yaşama adım atın.

Fiziksel aktivitenin faydaları

Sağlıklı kas,kemik,eklem yapısı gibi olumlu etkileri vardır.

Metabolizmayı hızlandırır.

Yorgunluğu azaltır.

Hareketsizlikten kaynaklı kas sıkışması,tutulma ve uyuşmaları önler.

Kilo konrtorü yapmanızı sağlar.

Sağlık ve zindelik kazandırır.

Kasları çalıştırır.

Kalp krizi ve tansiyon riskini azaltır.