Zübeyir Dalmış: Lazer epilasyon yaptırmadan önce bunlara dikkat edin

Uzman Estetisyen Zübeyir Dalmış son dönemde birçok kişinin tercih ettiği bir yöntem olan lazer epilasyonun zararları konusunda uyarılarda bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 21.07.2021 22:15
Değiştirme Tarihi: 21.07.2021 22:15
Zübeyir Dalmış: Lazer epilasyon yaptırmadan önce bunlara dikkat edin

 Lazer epilasyon; birçok kişinin kurtarıcı gözüyle baktığı bir uygulama! İstenmeyen tüylerin yok edildiği bu operasyon hem erkekler hem de kadınlar için uygun! Ancak, halk arasında lazer epilasyonun zararlı ve acılı bir uygulama olduğuna dair inanış bulunuyor. Uzman Estetisyen Zübeyir Dalmış; lazer epilasyonun zararlı olup olmadığı hakkında çok işinize yarayacak bilgiler verdi: 

- Herkesin merak ettiği soruya cevap vererek başlayalım! Lazer epilasyon zararlı bir uygulama değildir. Ancak, profesyonel estetik uzmanlarını tercih etmeniz gerekiyor. Bir başka deyişle, bu konuda profesyonel olmayan birisinden hizmet aldığınız takdirde beklenmedik sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. 

- Lazer epilasyonun bazı durumlarda yapılmaması gerektiğini de söyleyebiliriz. Her şeyden önce, estetik uzmanı tarafından bazı tetkiklerin yapılması gerekiyor. Bir başka deyişle, cildin hassasiyet derecesi belirlenmeli! Sivilce, uçuk ve egzama gibi sorunların olduğu bir cilt için uygun bir operasyon değildir. Bunun yanı sıra, güneş ışığına alerjisi olanlar için de riskli bir operasyondur. Solaryum sonucu cildinde birtakım tahrişler meydana gelenlerin bu uygulamadan uzak durması şarttır. Sonuç olarak, cildinizde yukarıda bahsettiğimiz sorunlardan en az birisi mevcut ise ilk olarak bu problemlerin ortadan kalkmasını beklemelisiniz. Ardından, lazer epilasyon yaptırabilirsiniz. 

- Zübeyir Dalmış, Lazer epilasyon; anne adayları için önerilmiyor. Özellikle, ilk üç aylık dönemde lazer epilasyon yaptırmamalısınız. İlk üç ayı atlattıktan sonra uzman bir doktor eşliğinde lazer epilasyon yaptırabilirsiniz. 

- Lazer epilasyonun herhangi bir zararı bulunmuyor. Ancak, bu işlemi yaptırdığınız yer hijyenik değilse ve yapan kişinin herhangi bir yetkinliği yoksa işlemin birtakım zararlarını görebilirsiniz. Hijyenik olmayan bir ortamda lazer epilasyon yaptırdığınız takdirde enfeksiyon kapabilirsiniz. 

- Son olarak, bu uygulamanın kanser yapması söz konusu bile değil! Ayrıca, yumurtalıklara zarar vermesi de ihtimaller arasında bulunmuyor.