Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte cevabı en çok merak edilen konuya Ateş Kara açıklık getirdi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, yüz yüze eğitime geçilmesiyle birlikte cevabı en çok merak edilen konuya açıklık getirdi. Ateş Kara, yüz yüze eğitimin, koronavirüs vaka sayısına olan etkisini açıkladı. 

Yayınlanma Tarihi: 22.10.2020 10:33
Değiştirme Tarihi: 22.10.2020 10:33
Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte cevabı en çok merak edilen konuya Ateş Kara açıklık getirdi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, koronavirüs salgınıyla ilgili flaş bir açıklama yaptı. Ateş Kara, kademeli olarak geçilen yüz yüze eğitimin koronavirüs vakalarına olan etkisiyle ilgili konuya açıklık getirdi. Prof. Dr. Ateş Kara, kademeli yüz yüze eğitime geçiş ile birlikte okula giden çocuklarda ciddi bir vaka artışı olmadığını söyledi. Prof. Dr. Kara, "Bilakis aynı yaş grubunda okulda olması gerekirken okulda olmayan çocuklara baktığımızda virüsün pozitifleşmesinin biraz daha yüksek olduğunu görüyoruz" dedi.

Prof. Dr. Ateş Kara, okulların kademeli olarak açılmasından itibaren okuldaki çocukların arasında hastalık oranlarına ve bunun topluma yansımasına bakıldığını ifade ederek, "Tüm bu değerlendirmeler yapıldığında ilk etapta bizim görebildiğimiz rakam ve verilerde şöyle bir değerlendirme var; okula gelen çocuklarda çok ciddi bir artış olmadı. Çocukların geriye dönüp ailelerine götürmeleri gibi bir durum çok söz konusu olmadı. Vakalar oluyor; ama bu çok yüksek rakamlarda değil. Bilakis aynı yaş grubunda okulda olması gerekirken ailenin isteğiyle ya da farklı nedenleler okulda olmayan çocuklara baktığımızda virüsün pozitifleşmesinin biraz daha yüksek olduğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA