Yunanistan'da istifa şoku!

Başbakan Aleksis Çipras'ın sabah saatlerinde kreditörlerle vardığı anlaşmanın yankıları sürerken, Yunanistan büyük bir siyasi depremin içerisine sürükleniyor.

Yayınlanma Tarihi: 14.07.2015 01:24
Değiştirme Tarihi: 14.07.2015 01:24
Yunanistan'da istifa şoku!


Akşam saatlerinde Brüksel'den dönen Çipras, Başbakanlık konutunda Bağımsız Helenler (ANEL) lideri ve Milli Savunma Bakanı Panos Kammenos ile bir araya geldi. İki lider görüşmede, son gelişmeleri masaya yatırdı. Bu önemli toplantıda, Kammenos partisinin yeni borç anlaşmasına destek vermeyeceğini açıkladı. Görüşme sonrası Yunanistan basınına demeç veren Kammenos, Başbakan Çipras'ın elinden gelen her türlü çabayı sergilediğini ancak buna rağmen partisinin yeni borç anlaşmasına destek vermeyeceğini açıkladı. Bu olumsuz tavra rağmen, ANEL hükümette kalmak istediğini bildirdi.


 
Muhalefet cephesi koalisyon hükümetindeki gelişmeleri yakından takip ederken, milli mutabakat hükümeti çağrısında bulunuyor.


 
Yeni Demokrasi'nin önde gelen simalarından eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis, gelinen noktada ülkeyi siyasi fırtınadan ancak bir 'milli mutabakat hükümetinin' çıkarabileceğini savunuyor. Bakoyannis'e göre yeni hükümetin liderliğini Çipras üstlenebilir. Yeni hükümette teknokratların çoğunlukta olması fikri de Bakoyiannis'in partisinde destek buluyor.


 
Yeni Demokrasi gibi Potami ve PASOK da yeni hükümet için hareket geçtiler. İki partinin liderleri, gelinen noktada Yunanistan'ın siyasi ve ekonomik geleceğinin söz konusu olduğunu vurgulayıp Çipras'tan bir an evvel inisiyatif almasını talep ediyor.


 
Bu arada, SYRIZA'nın içerisinde de sular durulmuyor. SYRIZA milletvekili veAvrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Vekili Nikos Hundis, milletvekili görevinden istifa ettiğini açıkladı. Partideki 'Sol Platform' da yeni borç anlaşmasını yerden yere vururken, birçok milletvekili yeni durumundan ötürü büyük rahatsızlık duyuyor. Önümüzdeki saat ve günlerde Çipras'ın bu yeni durumu göğüslemesi ve siyasi inisiyatifler almasına Atina'da artık kesin gözüyle bakılıyor.