Yüksekova'da 13 ay sonra bir ilk!

Yüksekova'da 13 ay sonra bir ilk!

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine güvenlik gerekçesi ile gerçekleştirilmeyen uçuşlar yeniden başladı. 13 ay aradan sonra ilk yolcu uçağı indi...

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinden bulunan Selahaddin Eyyubi Havalimanı'na 13 ay aranın ardından ilk yolcu uçağı iniş yaptı. Bölgede yapılan operasyonların ardından terör örgütünün Yüksekova ve çevresindeki eylemleri sonlandırıldı ve bölge halkı rahat bir nefes aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından 26 Mayıs 2015’te açılışı yapıldıktan sonra Ankara ve İstanbul seferleri yapılan Selahaddin Eyyubi Havalimanı, 73 gün sonra güvenlik riskleri nedeniyle seferlere kapatılmıştı.

13 Mart 2016’da başlayan ve 30 Mayıs 2016’da son bulan operasyonlar ve sokağa çıkma yasağı sonrası güvenliğin sağlanmasıyla, THY yeniden buraya seferleri başlattı.

İlk yolcu uçağı bugün geldi
İstanbul’dan 49 yolcusuyla havalanan Türk Hava Yolları'na ait uçak bugün saat 07.30’da Selahaddin Eyyubi Havalimanına indi. Uçağın inmesi büyük heyecan ve sevince neden oldu.

'Büyük sevinç'
Hakkariye uzun süre sonra inan ilk uçakta yer alan yolculardan Abdullah Canan, çok güzel bir duygu içerisinde olduklarını söyledi. Önce Van’a gelmeyi düşündüğünü belirten Canan, yer olmadığı için üzüldüğünü; ancak Yüksekova’ya uçak olduğunu duyduğunda da büyük sevinç yaşadığını ve Kurban Bayramı'na yetiştiği için mutlu olduğunu söyledi. Yolculardan Veysi Dumlu, memnun kaldıklarını ve bundan sonra bir aksama yaşanmadan devamını dilediklerini belirtti.

İstanbul’dan gelen yolcu uçağını Yüksekova TSO Başkanı Salih Özdemir de karşıladı. Özdemir, "Yaklaşık 13 aydan beridir Selahaddin Eyyubi Havalimanı yolculara kapalıydı. Burada emeği geçen herkese, açılması yönünde de başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Ulaştırma Bakanımıza, Valimize, kaymakamımıza, havalimanı müdürümüze teşekkür ediyoruz. Çok güzel bir duygu. Bu Yüksekova’ya renk ve heyecan katacak. Burada ticari bir sirkükülasyon olacak. Gerek İran tarafından gelecek yolcular artık bu 190 kilomerelik Van yolu ızdırabından da kurtulmuş olacak. Bundan daha güzel bir mutluk olamaz" dedi.

Görüntülenme : 256 Yayınlanma Tarihi: 09/09/2016 11:43:22

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin