Youtube'daki videoyla tanınmıştı: Diyarbakılı amatör astronom Abdulkadir Topkaç hayatını kaybetti

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaşayan ve 27 yıl boyunca teleskobu ile yaptığı gözlemleri TÜBİTAK ve NASA ile paylaşan amatör astronom Abdulkadir Topkaç, kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 67 yaşındaki Abdulkadir Topkaç'ın çalışmaları ve hayatı 140journos tarafından belgesel haline getirilmişti. 

Yayınlanma Tarihi: 22.02.2021 11:47
Değiştirme Tarihi: 22.02.2021 11:47
Youtube'daki videoyla tanınmıştı: Diyarbakılı amatör astronom Abdulkadir Topkaç hayatını kaybetti

140journos YouTube kanalında yayınlanan video ile Türkiye'nin tanıdığı bir isim haline gelen Diyarbakırlı astronom Abdulkadir Topkaç, kanser nedeniyle 67 yaşında hayatını kaybetti. 

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde uzun yıllar fırıncılık yapan ve astronomiye olan merakıyla İstanbul'a giderek, Sovyetler Birliği'nden kalma teleskobu satın alan Abdulkadir Topkaç, 27 sene boyunca yaptığı gözlemleri TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi ve NASA ile paylaştı. NASA'dan teşekkür mektubu da alan ilkokul mezunu Topkaç'ın teleskobu, Sur ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen hendek- barikat operasyonlarında tahrip oldu. Topkaç'a sosyal medyada başlatılan kampanya ile yeni teleskop alındı. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Yeni teleskobuyla gözlemlerine devam eden Abdulkadir Topkaç, bir süre önce kansere yakalandı. Dicle Üniversitesi Onkoloji Hastanesi'nde tedavi gören Topkaç, dün yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Topkaç'ın ölüm haberi, kentte büyük üzüntüyle karşılandı.