Youtube'daki çocuk istismarı gündem olmuştu! Kan donduran başlıklar için bakanlık harekete geçti

Sosyal medyada birkaç gün önce, kullanıcılardan biri tarafından ortaya çıkartılan ve Youtube'da yer alan animasyon çizgi filmlerde çocuklara yönelik mide bulandıran başlıklarla paylaşılmış içerikler herkesin kanını dondurmayı başardı. Her biri neredeyse milyon kez tıklanan bu videolar YouTube'da yer aldığının ortaya çıkmasıyla, olaya Aile Bakanlığı el attı ve benzer şekilde yayınlar yapan 4 hesabı savcılığa şikayet etti. 

Yayınlanma Tarihi: 02.06.2020 09:27
Değiştirme Tarihi: 02.06.2020 09:27
Youtube'daki çocuk istismarı gündem olmuştu! Kan donduran başlıklar için bakanlık harekete geçti

Her birimizin sıklıkla kullandığı video paylaşım platformu YouTube, yararlı içerikler kadar korkunç videolarla da gündeme geliyor. Bunun son örneği, geçtiğimiz günlerde ortaya çıktı. Şimdiye kadar belirlenen 4 YouTube kanalında, çocuklar ve gençlerle ilgili görmek dahi istemeyeceğiniz tarzda başlıkların atıldığı animasyon filmlerin yayınlandığı belirtildi. Bu videolar en az 300 bin kez izlenirken aralarında 4 milyon kez tıklanmış olanlar da var. 

Hürriyet'te Ece Çelik'in haberine göre detaylar öğle kan dondurucu ki, ilk gördüğünüz anda büyük bir şok yaşıyorsunuz. Birkaç gün önce Twitter'da ‘çocuk istismarı YouTube’da hashtag’i ile gündem olup ortaya çıkan olay sonrası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti. 

Bakanlık ‘Gerçek Hikâyeler’, ‘Hikâyem Bitmedi’, ‘İşte Benim Hikâyem’ ve ‘Hayatın Penceresi’ adını taşıyan dört hesapla ilgili YouTube yönetimi ve ilgili makamlarla iletişime geçerek savcılığa başvuruda bulundu.


Konuyla ilgili açıklama yapan Aile Bakanlığı, bu kanallara olan erişimin engellenmesi adına Youtube ve gerekli kurumlar ile bağlantıya geçildiğini, ayrıca savcılığa da başvuruda bulunulduğunu kaydederken, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bu içeriklere engel koydu. Emniyet'ten de konuyla ilgili bir açıklama yapıldı ve kanalların kapatılığı, içeriklerin de kaldırıldığı ifade edildi.