Yol ve kaldırım üstüne satılık ya da kiralık araç koymak yasaklanıyor!

Yeni düzenlemeyle yol ve kaldırım üstüne satılık ya da kiralık araç koyarak teşhir etmek yasaklanıyor. Yasağa uymayanlara 2 bin TL'den başlayan para cezasının uygulanması gündemde. 

Yayınlanma Tarihi: 18.08.2020 09:49
Değiştirme Tarihi: 18.08.2020 09:49
Yol ve kaldırım üstüne satılık ya da kiralık araç koymak yasaklanıyor!

İkinci el araç satışına yönelik düzenlemeyle, satılık ve kiralık araçların yol ve kaldırım işgali de sona erdirilecek. Yönetmelik değişikliğine göre, araç alım satımı ile uğraşanlar yol ve kaldırım gibi kamunun ortak kullanımına ayrılmış alanları teşhir alanı olarak kullanamayacak.

DENETLEME YAPILACAK

Uygulamanın, 1 Eylül'den itibaren başlaması bekleniyor. Denetimleri ise Ticaret Bakanlığı'na bağlı il müdürlükleri yapacak. Yasağa uymayanlara, Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki kanunun 18 inci maddesinde öngörülen idari para cezaları uygulanacak. Bu ceza oranı ise ilgili kanunun 18. maddesinde; ''Bakanlıkça alınan tedbirlere ve yapılan ikincil düzenlemelere uymayanlara ve denetime yetkili olanlarca istenilen defter, belge ve diğer kayıtlar ile bunlara ilişkin bilgileri vermeyenlere veya eksik verenlere ya da denetim elemanlarının görevlerini yapmalarını engelleyenlere iki bin Türk lirası'' şeklinde öngörülüyor.

(Yeni Şafak)