YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM 2019 YÖKDİL sonuç tarihi

YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM 2019 YÖKDİL sonuç tarihi
Yayınlanma Tarihi: 19.11.2019 17:38
Değiştirme Tarihi: 19.11.2019 17:38

YÖKDİL sonuçları için geri sayım başladı. Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL), daha önceleri YÖK kordinasyonu ile Anadolu ve Ankara Üniversitelerince düzenleniyor. İlk defa ÖSYM tarafından 3 Kasım'da yapılan 2019 YÖKDİL sınav sonuçları için ÖSYM kesin tarih verdi.

2019 yılı sonbahar dönemi YÖKDİL sınavı 3 Kasım 2019 tarihinde Almanca, Arapça, Fransızca ve İngilizce dillerinde yapılmıştı. ÖSYM tarafından ilk defa yapılan YÖKDİL sonuçları açıklanma tarihi yaklaştı. Peki, ÖSYM sınav sonuç takvimine göre YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak?

YÖKDİL NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM takvimine göre, YÖKDİL sonuçları 28 Kasım'da açıklanacak. 

YÖKDİL NEDİR?

YÖKDİL (Yükseköğretim Kurumları Yabancı dil Sınavı), lisansüstü eğitim başvurusunda bulunacak adaylardan kamu kurum ve kuruluşlarına başvuracak adayların dil yeterliliklerini belgelendirmek amacıyla Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere 3 temel alandan birini seçerek girdiği bir yabancı dil sınavıdır.

YÖKDİL'E KİMLER BAŞVURABİLİR?

YÖKDİL sınavına, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar başvurabilir.

YÖKDİL PUANI NEREDE KULLANILIR?

- Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına başvurularda (araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman, çevirici)

-Yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmak için yapılan başvurularda

-Doçentlik sınav başvurusunda

-Yabancı dille eğitim verilen üniversitelerde aranan dil kriterlerinde.

YÖKDİL PUANI NE KADAR GEÇERLİDİR?

Yüksek lisans ve doktora başvurularında kullanılacak puanın geçerlik süresi 5 yıldır. Öğretim üyeleri ile doçentlik başvurularında YÖKDİL puanının aynen YDS gibi belirli bir zaman sınırlaması bulunmamaktadır.

YÖKDİL SINAV SONUÇLARI NEREDE KULLANILIR?

YÖKDİL sınavı sonuçları, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim, TUS, DUS ve doçentlik başvurularında kullanılabilir. YÖKDİL sınav sonuçları ayrıca üniversitelerde akademik yükseltmelerde gerekli olan dil yeterliliği puanı olarak da kullanılabilir.