YKS giriş belgesi nasıl alınır? YKS giriş belgesi renkli mi olacak?

2021 YKS sınav giriş belgesi nasıl alınır sorusunun yanıtı, YKS sınavına çok az bir zaman kala, belgesini henüz almamış öğrenciler tarafından sorgulanmaya başladı. YKS sınavına giriş belgesi olmadığı taktirde alınmayacak olan öğrenciler, YKS sınav giriş belgesinin renkli mi yoksa siyah beyaz mı olması gerektiğini sorguluyor. Peki, YKS giriş belgesi nasıl alınır? YKS giriş belgesi renkli mi olacak?

Yayınlanma Tarihi: 24.06.2021 13:40
Değiştirme Tarihi: 24.06.2021 13:40
YKS giriş belgesi nasıl alınır? YKS giriş belgesi renkli mi olacak?

Yaklaşık 2 milyon 500 bin adayın ter dökeceği YKS sınavı için geri sayım sürmeye devam ediyor. Sınava çok az bir zaman kala YKS sınav giriş belgesinin nasıl alınacağını merak eden öğrenciler, internet üzerinden konuyla ilgili sorgulamalarını sürdürüyor. Peki, YKS giriş belgesi nasıl alınır? YKS giriş belgesi renkli mi olacak?

YKS SINAV GİRİŞ BELGESİ RENKLİ OLMAK ZORUNDA MI? 

ÖSYM'nin yayınladığı 2020 YKS kılavuzunda şu bilgiler yer alıyor;

Adaylar, sınavın ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgelerinin renkli veya siyah beyaz çıktılarını sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır. Sınavın ilgili oturumuna ait Sınava Giriş Belgesini yanlarında bulundurmayan adaylar, sınav binasına alınmayacaklardır

Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına dikkat etmelidir. Belgenin ön yüzündeki ÖSYM tarafındanbelirlenmiş bilgiler hariç ön ve arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunduğu takdirde adayın sınavı geçersiz sayılacaktır. Sınava Giriş Belgesini kaybeden adaylar, internetten yenisini edinebileceklerdir.

Sınav giriş belgenizi almak için öncelikle "https://ais.osym.gov.tr" adresine giriş yapmalısınız.

Siteye giriş yaptıktan sonra T.C. kimlik numaranız ve aday şifrenizle söz konusu belgeye erişim sağlayabilir, yazıcından çıktısını alabilirsiniz.

YKS SINAV GİRİŞ YERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ÖSYM'nin yayımladığı bilgilere göre TYT sınavı 26 Haziran tarihinde gerçekleşecek. Akabinde ise 27 Haziran tarihinde AYT sınavı tamamlanacak. Aynı gün YDT sınavı da gerçekleşmiş olacak.