YKS geç başvuru nasıl yapılır? 2021 YKS geç başvuru ücreti ne kadar?

YKS geç başvuru işleminin nasıl yapılacağını merak eden binlerce üniversite adayı öğrenci, ÖSYM'nin YKS geç başvuru işlemlerini başlatmasının ardından sorgulanmaya başladı. YKS başvurusunu zamanında tamamlayamayan adayların yapacağı geç başvuru işlemleri öncesinde, geç başvuru ücretinin ne kadar olduğu merak ediliyor. Peki, YKS geç başvuru nasıl yapılır? 2021 YKS geç başvuru ücreti ne kadar?

Yayınlanma Tarihi: 17.03.2021 11:01
Değiştirme Tarihi: 17.03.2021 11:01
YKS geç başvuru nasıl yapılır? 2021 YKS geç başvuru ücreti ne kadar?

ÖSYM tarafından her yıl üniversite öğrencilerini seçmek için yapılan YKS sınavı öncesinde başvurular alınmaya devam ediyor. Erken başvuru tarihlerini kaçıran adaylar için açılan YKS geç başvuru işlemleri bugün başladı. Başvurularını tamamlayamayan binlerce üniversite öğrencisi adayı, YKS geç başvuru işlemleriyle birlikte, başvuru ücretinin ne kadar olduğunu merak ediyor. Peki, YKS geç başvuru nasıl yapılır? 2021 YKS geç başvuru ücreti ne kadar?

YKS GEÇ BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Adaylar başvurularını, elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından yapabileceklerdir.

Bugün başlayacak olan işlemin erişim linki henüz ÖSYM tarafından açılmadı. ÖSYM YKS geç başvuru işleminin alınmaya başladığını duyurduğunda haberimizin içeriğinde yer vereceğiz.

YKS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

YKS Sınav Ücretleri (TYT/AYT/YDT Her Biri İçin) : 90,00 TL

2020-TYT Puanı 200 ve Üzeri Olan ve Bu Puanını 2021-YKS’nin Hiçbir Oturumuna Girmeden, 2021-YKS’de Merkezi Yerleştirmede veya Özel Yetenek Sınavıyla Yerleştirmede Kullanmak İsteyen Adaylar İçin 2021-YKS Başvuru Ücreti: 25,00 TL'dir.

Geç Başvuru Günlerinde yapılan başvurularda Başvuru Ücreti, %50 artırımlı olarak Geç Başvuru Günlerinde ödenmelidir.

YKS GEÇ BAŞVURU GÜNÜ VE ÜCRETİ

Geç Başvuru Günü : 17-18 Mart 2021 (Sınav ücreti, 17-18 Mart 2021 tarihlerinde ödenmelidir.) Geç Başvuru Günü Sınav Ücretleri (TYT/AYT/YDT Her Biri İçin) : Geç Başvuru Günlerinde yapılan başvurularda sınav ücreti, %50 artırımlı olarak 17-18 Mart 2021 tarihlerinde ödenecektir.

YKS BAŞVURUSU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SINAV ÜCRETLERİ NASIL YATIRILACAKTIR?

2021-YKS’ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklardır. Adaylar sınav ücreti olarak;

- Sadece TYT’ye girecek adaylar 90,00 TL,
- TYT ile birlikte AYT veya YDT’den herhangi birine girmek isteyen adaylar 180,00 TL,
- TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 270,00 TL yatıracaklardır.

Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekmektedir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabileceklerdir. Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 3 Mart 2021 tarihinde mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar ile banka ATM’leri ve online bankacılık üzerinden ödeme yapacak adaylar için 3 Mart 2021 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir. Bankadan ödeme yapacak adayların, bankaların çalışma saatlerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Yurt dışından başvuru yapacak adaylar aynı ücretleri, belirtilen sürelerde ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile
TL olarak yatıracaktır.

4 Şubat-2 Mart 2021 tarihleri arasında 2021-YKS başvurusunu yapmayan adaylar, geç başvuru günlerinde (17-18 Mart 2021 tarihinde) 2021-YKS başvurularını yapabileceklerdir. Geç başvuru günlerinde yapılan başvurularda sınav ücreti, 17-18 Mart 2021 tarihlerinde ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenmelidir. Bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır.