YKS ek tercihler ne zaman yapılacak? 2021 YKS ek yerleştirme işlemleri için tarih açıklandı mı?

2021 YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından binlerce öğrenci ÖSYM'nin sonuç sayfasına akın etti. Öğrenciler, ÖSYM'nin sonuç açıklama sayfasına girerek üniversiteye yerleşip yerleşemediklerini öğrendi. Üniversiteye yerleşen kişilerin yanı sıra birçok öğrenci de ilk tercih sonuçlarının ardından üniversiteye yerleşemedi ve YKS ek tercihlerinin ne zaman yapılacağını sorgulamaya başladı. Peki, YKS ek tercihler ne zaman yapılacak? 2021 YKS ek yerleştirme işlemleri için tarih açıklandı mı?

Yayınlanma Tarihi: 31.08.2021 10:56
Değiştirme Tarihi: 31.08.2021 10:56
YKS ek tercihler ne zaman yapılacak? 2021 YKS ek yerleştirme işlemleri için tarih açıklandı mı?

2021 YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversiteye yerleşemeyen adaylar ek yerleştirmelerin ne zaman başlayacağını araştırmaya başladı. İlk tercih sonuçlarında bir üniversiteye yerleşemeyen öğrencile, şanslarını YKS ek tercih işlemlerinde deneyecek. Peki, YKS ek tercihler ne zaman yapılacak? 2021 YKS ek yerleştirme işlemleri için tarih açıklandı mı?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 06 – 10 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 04 – 08 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılabilecektir. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

EK TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

ÖSYM tarafından yerleştirme sonuçları açıklandı. Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır. Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır.