YKS ek tercih işlemleri ne zaman yapılacak? ÖSYM tarih verdi mi?

YKS ek tercih işlemleri ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı, birçok öğrenci tarafından sorgulanmaya devam ediyor. YKS ilk tercihleri sonrasında hiç bir yere yerleşemeyen öğrenciler tarafından gerçekleşecek ek tercih işlemleri için geri sayım başladı. Peki, YKS ek tercih işlemleri ne zaman yapılacak? ÖSYM tarih verdi mi?

Yayınlanma Tarihi: 15.09.2021 10:19
Değiştirme Tarihi: 15.09.2021 10:19
YKS ek tercih işlemleri ne zaman yapılacak? ÖSYM tarih verdi mi?

YKS ek tercih işlemleri için geri sayım sürmeye devam ediyor. 2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak 'ek yerleştirme' yapılacak. Peki, YKS ek tercih işlemleri ne zaman yapılacak? ÖSYM tarih verdi mi?

İKİNCİ TERCİHLER NE ZAMAN? 

Yükseköğretim programlarının 2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak 'ek yerleştirme' yapılacak.

Geçtiğimiz yıl YKS ek tercihleri 17-23 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleşmişti. Bu yıl da birinci ek tercihlerin benzer tarihlerde başlaması bekleniyor.

Bu kapsamda bilgiler geldikçe haberimizde yer vereceğiz.

140 PUAN ALANLAR İÇİN TERCİH SÜRECİ 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), merkezi ve ek yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlar için "ikinci ek yerleştirme" yapılacağını duyurmuştu.

Bu ek yerleştirme imkanından Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı asgari 140, Alan Yeterlilik Testleri/Yabancı Dil Testi (AYT/YTD) puanı asgari 170 olan adaylar faydalanabilecek.

AYT/YDT puanı 180 ve üzerinde olan adayların "merkezi yerleştirme" ve "ek yerleştirme" işlemlerinde puan ve başarı sıralarının korunacağı vurgulanan açıklamada, tercih ve yerleştirme sürecinin daha önce ilan edildiği şekilde tamamlanacağı kaydedildi.

Açıklamada, 2021-YKS işlemlerine mahsus olmak üzere merkezi ve ek yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlar için "ikinci ek yerleştirme" yapılacağı, merkezi ve ek yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlara verilecek bu ikinci ek yerleştirme imkanından TYT puanı asgari 140, AYT/YTD puanı asgari 170 olan adayların da yararlanabileceği belirtildi.