YKS başvuruları ne zaman hangi gün bitiyor? TYT, AYT ve YKS başvuru ücreti ne kadar?

Yüz binlerce öğrencinin üniversite hayaliyle gireceği YKS sınavı için başvurular ÖSYM tarafından alınmaya başladı. Sınava katılım sağlayacak olan birçok öğrenci, YKS başvurularının hangi tarihlerde yapılacağını ve başvuru ücretinin ne kadar olduğunu sorgulamaya devam ediyor. Peki, YKS başvuruları ne zaman hangi gün bitiyor? TYT, AYT ve YKS başvuru ücreti ne kadar?

Yayınlanma Tarihi: 08.02.2021 10:34
Değiştirme Tarihi: 08.02.2021 10:34
YKS başvuruları ne zaman hangi gün bitiyor? TYT, AYT ve YKS başvuru ücreti ne kadar?

2021 YKS başvurularının ne zaman hangi gün bittiğini merak eden yüz binlerce üniversite adayı öğrenci, internet üzerinden konuyla alakalı araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. ÖSYM tarafından verilen bilgiler doğrultusunda YKS başvuru tarihi ve başvuru ücretleri belli oldu. Peki, YKS başvuruları ne zaman hangi gün bitiyor? TYT, AYT ve YKS başvuru ücreti ne kadar?

YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN BİTİYOR?

Sınava başvurular, 04 Şubat- 02 Mart 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

Adaylar başvurularını, 04 Şubat 2021 tarihinden itibaren elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak saat 10.00’dan itibaren ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından yapabileceklerdir.

Sınava başvuruda HES kodu bilgisi alınacağından adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodunu edinmiş olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl edinileceği bilgisine Sağlık Bakanlığının https://hayatevesigar.saglik.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.

YKS BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

YKS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

2021 YKS başvuru ücreti ile ilgili açıklama yapıldı. YKS başvuru ücreti her bir oturum için 90,00 TL olarak açıklandı. Geç Başvuru Günlerinde yapılan başvurularda sınav ücreti, %50 artırımlı olarak 17-18 Mart 2021 tarihlerinde ödenecektir.

2021-YKS’ye başvuran adaylar seçmiş oldukları oturumlara bağlı olarak sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklardır. Adaylar sınav ücreti olarak;

Sadece TYT’ye girecek adaylar 90,00 TL,

TYT ile birlikte AYT veya YDT’den herhangi birine girmek isteyen adaylar 180,00 TL,

TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 270,00 TL yatıracaklardır.

Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekmektedir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabileceklerdir.