Yine yaptı yapacağını, at sırtında dağa çıktı

Her yaptığı olay olan Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un, at sırtında kutsal sayılan Paektu Dağı'na çıktı. Kim'in bu hareketi önemli kararlar alacağına işaret sayıldı.

Yayınlanma Tarihi: 16.10.2019 10:17
Değiştirme Tarihi: 16.10.2019 10:19
Yine yaptı yapacağını, at sırtında dağa çıktı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, beyaz atıyla "Kim hanedanlığının ana yurdu" kutsal Paektu Dağı'nın karlı zirvesine çıktı.

Devlet denetimindeki Kuzey Kore medyası, Kim'in at sırtındaki pozlarını "dünyayı hayretler içinde bırakacak ve Kore devrimini ileri taşıyacak büyük bir operasyonun habercisi" olarak yorumladı.

'ÖNEMLİ KARARLAR ALACAK' İDDİASI

Fotoğrafları yayımlayan Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, "büyük operasyonun" ne olacağına ilişkin ayrıntı vermedi. Reuters ajansı ise, Kuzey Kore liderinin önemli kararlar öncesinde bu dağa çıktığına dikkat çekti.

Ajansa göre uzmanlar, Kim'in dağa çıkmasının, nükleer silah ve balistik füze programları nedeniyle baskı altında olan Kuzey Kore'nin uluslararası yaptırımlara meydan okumasını simgelediğini söylüyor.

DAHA ÖNCE DE ÇIKMIŞTI

California'daki Uluslararası Middlebury Enstitüsü'nden Kuzey Kore uzmanı Joshua Pollack, ziyaretin 2020'de Kuzey Kore'den gelebilecek hamleler için bir beklenti doğurduğuna dikkat çekti. Kim, 2017 sonunda Kuzey Kore'nin en büyük kıtalararası balistik füzesini denemesinden birkaç gün sonra ve Güney Kore'yle diyalog açılımında bulunduğu yeni yıl konuşmasından önce yine bu dağa çıkmıştı.