Yıllarca Cougar uçuran pilot Mehmet Akif Güngören'den Bitlis'teki kazayla ilgili dikkat çeken sözler

11 askerimizin şehit olduğu Bitlis Tatvan'daki helikopter kazasında düşen Cougar tipi helikopterin özellikleri ve neden düştüğü merak ediliyor. Yıllarca bu helikopteri kullanan pilot Mehmet Akif Güngören, katıldığı canlı yayında önemli açıklamalar yaptı. Kazanın nasıl meydana geldiğiyle ilgili düşüncelerini ve tahminlerini paylaşan Güngören, 'Buzlanma şartlarından dolayı buluta girip yükselme şansları olmamıştır. Onu yapmamak için de alçalmayı tercih etmiş olabilirler." dedi.

Yayınlanma Tarihi: 05.03.2021 12:11
Değiştirme Tarihi: 05.03.2021 12:11
Yıllarca Cougar uçuran pilot Mehmet Akif Güngören'den Bitlis'teki kazayla ilgili dikkat çeken sözler

Bitlis Tatvan'daki helikopter kazası nasıl oldu? 11 askerimizin şehit olduğu acı olayla ilgili bu sorunun yanıtı merak ediliyor. Fransız-Alman ortak yapımı olan Cougar tipi helikopterin 1996 yılında TSK envanterine girdiği belirtildi. 

COUGAR PİLOTU GÜNGÖREN, HELİKOPTERİ ANLATTI

Yıllarca bu helikopterle uçuş yapan pilot Mehmet Akif Güngören, helikopterin zorlu hava koşullarındaki performansını ve pilotların sorun esnasındaki prosedürlerini anlattı. Güneydoğu'da üst teğmen olarak Cougar tipi helikopterleri kullanan Güngören, Ntv'den Ahmet Örsoğlu'na yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

'GÜVENLİ BİR HELİKOPTERDİR'

"Türk Silahlı Kuvvetlerin kargo ve yük taşımak amaçlı kullandığı son derece ileri teknolojiyle donatılmış, çift motorlu ve güvenli bit helikopterdir.

BUZLANMA SİSTEMLERİ YOK'

Kötü hava şartlarında uçulabilmesi için helikopterlerin buzlanma sistemlerine ve hava radarlarına sahip olması gerekiyor. Ama bunlar yok. Dünyada da bu özelliklere sahip olan helikopter de çok az zaten.

BİTLİS'TEKİ KAZA NASIL OLDU?

Biz tabiki kazanın kötü hava şartlarından kaynaklandığını düşünüyoruz. Hem buzlanma şartlarından dolayı buluta girip yükselme şansları olmamıştır. Onu yapmamak için de alçalmayı tercih etmiş olabilirler. Görüş açısı olmadığı için alçalmıştır. Yerden de kendisini yönlendirecek bir radar sistemi olmadığı için de bu kaza meydana gelmiş olabilir."