Yılbaşı öncesi talepler artmıştı... Otel ve villalarda parti yapacaklara uzman isimden uyarı: Öldürebilir

Koronavirüs salgını nedeniyle yılbaşı akşamını kapsayacak şekilde 4 günlük bir sokağa çıkma yasağı ilan edilecek. Ancak oteller bu durumdan muaf. Öte yandan plan yapan kişiler, parti yapabilmek lüks villaları da kiralama yoluna gidiyor. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan, otel villa, ev gibi ortamlarda parti yapacaklara önemli bir uyarıda bulundu. İlhan, ''Birlikte oldukları zaman diliminde enfeksiyon riski yüksek olacağı için tatil dönüşünde kendilerini hastanelerde bulabilirler, ağır hasta olabilirler, hatta hayatlarını kaybedebilirler" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 24.12.2020 09:50
Değiştirme Tarihi: 24.12.2020 09:50
Yılbaşı öncesi talepler artmıştı... Otel ve villalarda parti yapacaklara uzman isimden uyarı: Öldürebilir

Yılbaşı uygulanacak 4 günlük sokağa çıkma yasağına ilişkin uzmanlardan sık sık açıklama geliyor. Prof. Dr. Necmi İlhan da yasak öncesi bu kısıtlamaya ilişkin uyarıda bulundu. İlhan, 4 günlük kısıtlamayı fırsat olarak değerlendirmemek gerektiğini belirtti. 

Prof. Dr. İlhan, "Yılbaşı koronavirüs ile mücadeleyi güçlendirmek için bir fırsat. Böyle görmezsek hata yaparız. Çevremizden duyuyoruz, şahit oluyoruz; birkaç aile villa tutup bir araya geliyor veya çeşitli partiler yapma arzusuna giriyor. Yılbaşında eğer böyle bir yaklaşım içine girerse vatandaşlarımız, vaka ve hasta sayısı tekrar artacaktır" diye konuştu.

'HATTA HAYATLARINI KAYBEDEBİLİRLER'

Prof. Dr. İlhan, herkesin öz sorumluluk içinde olması gerektiğine işaret ederek, "Tatil yapmayı, eğlenmeyi belki herkes istiyor; ama sağlık çalışanlarından hemen hiçbirinin tatile gitmediğini, eğlenmediğini bilmemiz gerekiyor. Eğer yılbaşında insanlarımızın, bir arada olma düşüncesi varsa bundan hemen vazgeçmeleri en doğru yaklaşım olacaktır. Yılbaşında 4 gece 3 günlük bir zaman dilimi var. Bu zaman diliminde insanlar aynı mekanda bir arada bulunursalar, villa tutma, bir arada bulunacakları gibi yerlerde olursalar o temas sırasında bir kişi koronavirüs ise hastalığa yakalanmama şansları yok. Üstelik şunu da biliyoruz; vaka ve hastalık sayısına baktığımızda kabaca her 5-6 vakadan 1 tanesi hastalanıyor. Demek ki bu birlikte zaman geçirdikleri kişiler asemptomatik kişiler de olabilir. Onlar koronavirüs hastası olarak tanı almamış olsalar bile birlikte oldukları zaman diliminde enfeksiyon riski yüksek olacağı için tatil dönüşünde kendilerini hastanelerde bulabilirler, ağır hasta olabilirler, hatta hayatlarını kaybedebilirler. Uzun bir zaman dilimi, uzun zaman diliminde ne kadar çok koronavirüs pozitif olan kişilerle bir arada olunursa virüs yükünün de o kadar arttığını bilmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA


 

İlgili Sayfalar: Playlist