YHT'ler 1 Haziran'da seferlere başlıyor! İşte yeni kurallar...

Gelen son dakika haberine göre, koronavirüs nedeniyle seferlerine ara veren YHT trenlerinin seferlerine en geç 1 Haziran'da yeniden başlayacağı öğrenildi. Geçiş dönemi için yeni kurallar getirildi.

Yayınlanma Tarihi: 15.05.2020 11:30
Değiştirme Tarihi: 15.05.2020 11:30
YHT'ler 1 Haziran'da seferlere başlıyor! İşte yeni kurallar...

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık, Mart ayında koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında şehirler arası seyahatlerin kısıtlanmasının ardından yüksek hızlı tren (YHT) seferlerini durdurdu. TCDD Taşımacılık; YHT, anahat ve bölgesel trenlere ait biletlerin isteyenlere kesintisiz olarak iade edileceğini, abonman kartlarda kullanılmayan kısımlara ait ücretin verileceğini belirtti. İstanbul'da Marmaray ve Ankara'da Başkentray trenlerinin işlemeye devam edeceği kaydedildi.

SEFERLER EN GEÇ 1 HAZİRAN'DA BAŞLAYACAK

Hükümet, belli bir takvim dahilinde "normalleşme" adımları atmaya başladı. AVM'ler, berber-kuaförler yeniden hizmet vermeye başlarken, YHT'lerin (Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir) ve ana hat trenlerinin ne zaman hizmete gireceği merak konusu oldu. Habertürk'ün haberine göre; TCDD, YHT seferlerine bayramın hemen sonrasında başlamayı planlıyor. Hedef, en geç 1 Haziran.

YENİ KURALLAR GETİRİLECEK

"Geçiş dönemi"nde bazı kurallar geçerli olacak. Bunlar şöyle:

- YHT'ler yüzde 50 kapasite ile yolcu taşıyacak.

- Maskesiz yolcu trenlere alınmayacak. Yolcuların, maskeleriyle gelmesi gerekiyor.

- Yolcular, önceden bilet alacak. Yalnızca satın aldıkları koltuğa oturabilecek. Başka numaralı bir koltukta seyahat edemeyecek.

- Bilet fiyatlarında herhangi bir değişiklik yok.

- Trenlerde dezenfektan bulundurulacak.

ANA HAT SEFERLERİ BİR SÜRE DAHA YAPILMAYACAK

Ana hat trenler, bir süre daha sefer yapmayacak. TCDD Taşımacılık, bu konuyla ilgili de hazırlık yapıyor.