Yerli ve milli el dezenfektanı BOREL'in satışı 4 milyon şişeye yaklaştı!

Nisan'da satışlarına başlanan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünce üretilen yerli el dezenfektanı BOREL, şu ana kadar yaklaşık 4 milyon şişe satıldı.

Yayınlanma Tarihi: 17.05.2020 11:40
Değiştirme Tarihi: 17.05.2020 11:40
Yerli ve milli el dezenfektanı BOREL'in satışı 4 milyon şişeye yaklaştı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının liderliğinde Ulusal Bor Araştırma Enstitüsünce (BOREN) Ar-Ge süreci tamamlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla seri üretimine geçilen BOREL'e vatandaşın ilgisi büyük oldu. Eti Maden İşletmeleri Teknoloji Geliştirme Dairesi Başkanı Derya Maraşlıoğlu, "Satışta küçük boy olarak tabir edilen 100 mililitrelik şişelerde 4 milyon adede yaklaştık. Her geçen bu rakama binler ekleniyor" dedi. Maraşlıoğlu ayrıca, BOREL'İN çoğunlukla zincir marketlerden alındığını belirterek, internetten satışlarda da yukarı yönlü bir seyir gözlemlediklerini söyledi. 

"İçeriğinde yok yok"

BOREL'in içeriği hakkında da bilgi veren Maraşlıoğlu, "Dezenfeksiyonu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunların başında mikroorganizmanın türü ve kullanılan dezenfektanın özellikleri gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, yüzde 65 üstü etil alkol ve diğer yardımcı maddeleri içeren dezenfektanların Kovid-19 virüsüne karşı kullanılabileceğini belirtmektedir. BOREL'deki etil alkol oranı yüzde 70'in üzerindedir. Aynı zamanda etil alkol ve borun bakterilere ve bazı virüslere karşı etkisini gösteren birçok bilimsel çalışma bulunmaktadır. BOREL'in içeriğinde yer alan çay ağacı yağının da antiviral etkisi bilinmektedir" açıklamasında bulundu.

LİTRELİK EBATLAR RAFLARDA

BOREL'in küçük boylarının yanında litrelik ebatlarının da mayıstan itibaren raflarda yerini aldığını da belirten Maraşlıoğlu, "Küçük şişelerde günlük 200 bin üretim kapasitesine ulaştık. Üretim bandından çıkan her ürünümüzün müşterisi var. Büyük boy ürünlerimiz de kısa süre önce satışa sunulmasına rağmen yoğun ilgi görüyor. Şu ana kadar büyük boy ürünlerimizden yaklaşık 100 bin litre satış gerçekleşti." diye konuştu. (AA)