Yerli oyun şirketi Peak 1.8 milyar dolara satıldı!

ABD merkezli oyun şirketi Zynga’nın CEO’su Frank Gibeau, Türk oyun şirketi Peak’i 1,8 milyar dolara (12,3 milyar TL) satın alma konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 01.06.2020 16:20
Değiştirme Tarihi: 01.06.2020 16:20
Yerli oyun şirketi Peak 1.8 milyar dolara satıldı!

Konuyla ilgili açıklama Zynga CEO'su Frank Gibeau'dan geldi. “Peak'e ‘aramıza hoş geldin' demekten gurur duyuyoruz" diyen Gibeau, "Peak dünyanın en iyi puzzle oyunu geliştiricilerinden biri. Böylesine yaratıcı ve tutkulu bir takımla yeteneklerimizi daha da ileri taşıyacak olmak bizi heyecanlandırıyor. Toon Blast ve Toy Blast'ın katılımıyla listelerde üst sıralarda yer alan oyun sayımızı sekize çıkarırken, küresel kullanıcı sayımızı çarpıcı bir şekilde artırıyor ve gelecekteki yeni projelere hazırlanıyoruz. Peak ve Zynga birlikte daha da hızlı büyüyecek” açıklamalarını yaptı. 

Haber ile ilgili metin girin!.

"GURUR VERİCİ BİR NOKTADAYIZ"

Peak Kurucusu ve CEO’su Sidar Şahin ise bugün gelinen noktanın tüm Türkiye için gurur verici olduğunu vurgulayarak, "Biz hepimiz biliyoruz ki, bu daha yolun başı. Zynga ile devam edeceğimiz bu yolculukta, birlikte daha güçlenerek büyüyecek olmak hepimizi geleceğe dair heyecanlandırıyor. Türkiye'den büyüyen, ilerleyen ve gelişmeye devam eden bir ekip olmayı sürdüreceğiz” dedi. 

PEAK NE ZAMAN KURULDU?

Büyük satın almanın kahramanı Peak, 2010 yılında İstanbul'da Sidar Şahin tarafından kuruldu. Gösterdiği başarılar sayesinde 9 yılda Türkiye ve dünyada mobil oyun pazarının önemli oyuncularından biri oldu. 

2017'DE DEVİR OLDU

8 Kasım 2017'ye gelindiğinde ise Peak, Spades Plus, Gin Rummy Plus ve 101 Okey Plus gibi oyunlarını geliştiren stüdyosunu Zynga'ya devretti. Satış, 100 milyon dolara gerçekleştirildi. Bu süreçten sonra Peak, İstanbul merkezli bağımsız bir oyun şirketi olarak yoluna devam etti. Öte yandan dünya pazarına da odaklandı. 

BUGÜNE KADARKİ EN YÜKSEK MİKTAR

Peak’in Zynga tarafından satın alınmasıyla bugüne kadar yabancı bir firmanın Türkiye’den bir teknoloji şirketi için ödediği en yüksek miktara ulaşıldı. (Bloomberg)