'Yeniden yargılamada hâkim tarafsız değil'

'Yeniden yargılamada hâkim tarafsız değil'
Yayınlanma Tarihi: 09.02.2014 05:25 | Değiştirme Tarihi: 09.02.2014 05:11

Balyoz'da yeniden yargılamayı reddeden hâkim Demircan'ın soruşturmada tutuklama, yakalama, arama gibi 31 ayrı kararın altına imza attığı belirlendi. Sanıklar "tarafsız" değil diyerek itiraz etti Balyoz hükümlüsü 14 subay, yeniden yargılama taleplerinin ikinci kez reddedilmesine itiraz etti. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz davasında darbe teşebbüsü suçundan mahkûm olan sanıkların yeniden yargılanma talebini 23 Ocak'ta reddetmişti. Ancak avukatlar, itirazı reddeden heyete başkanlık yapan Aytekin Özanlı'nın, yargılama aşamasında üye hakim olarak görev yaptığını belirterek ret kararına itiraz etmişti. 11. Ağır Ceza Mahkemesi itirazı yerinde bularak, yeniden yargılama talebini ikinci kez incelenmesi için yeni bir heyet oluşturdu. Heyette, 17. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Gökmen Demircan, 15. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Abdullah Öztürk ile 13. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Nalan Can yer aldı. Yeni heyet de 3 Şubat'ta talebi reddetti. Çetin Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz'ün ardından önceki gün de avukat Nevzat Güleşen, aralarında emekli tümamiraller Fikret Güneş ve Haydar Mücahit Şişlioğlu, emekli tuğamiraller İsmail Taylan, Hüseyin Hoşgit'in de olduğu 14 subay adına itiraz dilekçesi verdi. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verilen dilekçelerinde ilginç detaylara yer verildi.

31 KARARDA İMZASI VAR
Balyoz davasında daha önce hiç görev almadığı için seçilen Demircan'ın, soruşturma kapsamında onlarca tutuklama kararına imza atan hakim olduğu ortaya çıktı. İşte dilekçeden bazı detaylar: "Demircan'ın Balyoz soruşturmasında , tutuklama, yakalama, arama, el koyma ve tutukluluğun devamına ilişkin 31 ayrı kararda imzası var. Demircan, Çetin Doğan ve Engin Alan gibi onlarca subayı tutuklayan hakim. Demircan'ın heyet içinde görev yapmasına itiraz ediyoruz. Tüm kararlarında sanıklar aleyhinde hüküm kurmuş. Hâkim soruşturma safhasında görev almış olduğundan, yargılamanın yenilenmesi konusundaki talepleri CMK 23/2 düzenlemesi gereğince değerlendiremez. Adı geçen yargıcın objektif ve tarafsız olmadığı anlaşıldığından CMK 24-29 maddeleri gereğince yargıcı reddediyoruz. Hakim Abdullah Öztürk, yeniden yargılanma talebini değerlendiren ilk heyette yer aldı. Ret oyu kullandığı için ikinci heyette yer alamaz. Öztürk'ün vereceği oy belli." Güleşen, SABAH'a Demircan'la ilgili "Bütün netameli kararları veren yargıç" dedi. (sabah)

Survivor 2019 29.bölüm tanıtımı

Survivor Türkiye Yunanistan’da bugün eleme heyecanı yaşanacak. 19 mart 2019 Survivor’da kim elenecek? Sorusu merak konusu olurken, Survivor Türkiye Yunanistan’ın 29.bölüm tanıtım fragmanı yayınlandı. 29.bölümde neler olacak?

Survivor 2019'da 'Siyah mı beyaz mı?' oyununu kim kazandı?

Survivor Türkiye Yunanistan'da 18 mart pazartesi günü 'Siyah mı beyaz mı?' oyunu oynandı. Araba ödülünü kazanmak için Dimitra'nın takımı 'Siyah mı beyaz mı?' oyununa kaldı. Peki, otomobili kim kazandı?

Survivor 2019’da araba ödülünü kim kazandı?

Survivor Türkiye Yunanistan’da 28.bölümde yarışmacılar araba için mücadele etti. Araba ödülü tüm yarışmacının istediği bir ödül. Peki, Survivor Türkiye Yunanistan’da araba ödülünü kim kazandı? Arabayı hangi yarışmacı aldı?

Survivor 2019 28.bölüm ödül oyununu kim kazandı?

Survivor 2019’un 28.bölümünde ödül oyununda Türk ve Yunan takımı karşı karşıya geldi. Peki, ödül oyununu kim kazandı? Oyun öncesinde birer tane ödül kekinden tadan yarışmacılar oyuna moralle başladı.