Yeniden kapanma kararı alındı! Yarından itibaren başlıyor

Rusya'da koronavirüs vaka ve ölüm sayıları artınca, yeniden kapanma kararı alındı. Ülke, 30 Ekim'den itibaren 1 haftalık kapanmaya gidiyor. Rusya'da çalışan uzman doktor Ceyhun Gümüş, yaşananları anlattı. 

Yayınlanma Tarihi: 29.10.2021 16:57
Değiştirme Tarihi: 29.10.2021 16:57
Yeniden kapanma kararı alındı! Yarından itibaren başlıyor

18 Ocak'ta kitlesel aşılamaya başlayan fakat salgını kontrol altına alamayan Rusya, hafta sonu bir haftalık tam kapanmaya giriyor. Aşı karşıtlarının ön plana çıktığı Rusya'da 30 Ekim ve 7 Kasım arasında temel işlerde çalışmayan kişilere zorunlu ücretli izin uygulanacak.

Rusya'da yaşayan ve pandemi hastanesinde çalışan Ceyhun Gümüş, vakaların son dönemde yüzde 75 arttığını belirtti. Yeni varyantların etkili olduğunu belirten uzman isim," Virüs daha agresif ve tedaviye yanıt önceki dönemlere göre daha düşük. 25 Ekim'den itibaren aşısızlar sinema, tiyatro, AVM gibi toplu alanlara giremiyor. Okullarda ise büyük oranda uzaktan eğitime geçilecek." değerlendirmesinde bulundu.

"AŞIYA İLGİ YETERSİZ"

Bugüne kadar yeteri kadar aşı yapılmadığını belirten Gümüş, "Aşıya ilgi yetersiz, ve maalesef 70 yaş üstü grup aşısız hastalar, hastalığı çok ağır geçiriyorlar, ekseriyetle ölümler de bu gruptan oluyor" dedi.

"VAKALARIN ÇOĞU AŞISIZLARDAN"

Sputnik V aşısının kullanıldığı Rusya'da vakaların çoğunun aşısızlardan oluştuğunu dile getiren Gümüş açıklamasına şöyle devam etti: Mevcut vakaların ezici çoğunluğu aşısızlardan oluşuyor, aşılanıp hastaneye yatma oranı çok düşük. Yoğun bakıma düşme oranı ise sıfıra yakın. Önce de belirttiğim gibi aşısız kronik hastalar ve yaşlılarda ölüm çok yüksek.

Öte yandan Ceyhun Gümüş, Rusya Halk Sağlık Kurumunun, bölgesel olarak aşılanmayı zorunlu kılan kararnameler düzenlemek için hazırlık yaptığını belirtti.

VAKA SAYISI REKOR KIRDI

Öte yandan Rusya’da vaka sayısı dün salgının başından beri ilk kez 40 bini aştı. Bin 159 can kaybının kaydedildiği Rusya’da toplam vefat sayısı 235 bin 57’ye yükseldi.

(Milliyet) 

İlgili Sayfalar: Playlist