Yeni normal hayatın ilk uçuşu bugün yapılıyor!

Koronavirüs salgını nedeniyle uçak seferleri durdurulmuştu. Yeni normal hayata geçişin bu ilk gününde, THY'de ilk uçuşunu İstanbul'dan Ankara'ya gerçekleştirecek. Konuyla ilgili konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Tedbirlerimiz seyahatin her aşamasını kapsayacak şekilde uygulanacak" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 01.06.2020 09:37
Değiştirme Tarihi: 01.06.2020 09:37
Yeni normal hayatın ilk uçuşu bugün yapılıyor!

Yeni normal hayatın ilk uçuşu, İstanbul Havalimanı'nda bugün gerçekleştirilecek. Bu yeni süreçte tedbirlerde en yüksek seviyede tutuldu. Havalimanının her noktasına sosyal mesafe kuralını anlatan bilgilendirme panoları konuldu. Öte yandan havalimanına maskesiz giriş de artık yasak.

Havalimanına gelen yolcuların vücut ısıları da terminal girişinde bulunan termal kamera ile ölçüldü. Ayrıca güvenlik görevlileri bundan böyle üst aramayı elle değil, detektörle yapmaya başladı.

HİJYEN GÖREVLİLERİ ÇALIŞMAYA BAŞLADI

İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA'nın aldığı önlemler arasında terminal içinde hijyen görevlileri bulunması da yer alıyor. Bu görevliler akıllı kasklarla habersiz ve temassız olarak hem tek kişinin hem de aynı anda çok sayıda kişinin vücut ısılarını ölçecek.

Check-in kontuarlarında da değişiklik var. Buna göre, gelen yolcular özel bölmeli kontuarlarda işlemlerini yapmaya başladı. İşlemlerin temassız şekilde gerçekleştirildiği görüntülendi.  

GELELİM UÇAKLARA...

Bugün ilk uçuş İstanbul'dan Ankara'ya yapılacak. Türk Hava Yolları'nın (THY) aldığı önlemler arasında uçuşlar öncesi yolcuların ateşlerinin kabin görevlileri tarafından ölçülmesi de var. Ayrıca uçak içinde mevcut kabin ekibinin yanı sıra hijyen uzmanları da görev alacak.  

YOLCULAR NE DİYOR?

İlk uçuşun yapılacağı bugün havalimanına gelen yolculardan birisi Sabiha Maksim, "HES uygulamasını indirdim. Ankara'ya gidiyorum. Havalimanına taksiyle geldim, burada sosyal mesafe kuralı vardı. Çok güvenli, herhangi bir problem yaşamadım" diye konuştu.

Bir başka yolcu Medihe Gürsoy ise, " Ailem Antalya'da, onların yanına gidiyorum. Onları ziyaret edip döneceğim. Havalimanında girişten check-in e kadar çok büyük önlem var. Şu an gayet iyi. Endişelendiğim bir durumum olmadı. Sosyal mesafe korunuyordu" dedi.  (DHA)