Yeni MİT Müsteşarı kim olacak?

Yeni MİT Müsteşarı kim olacak?
Yayınlanma Tarihi: 08.02.2015 01:19 | Değiştirme Tarihi: 08.02.2015 01:19

Hakan Fidan'ın istifasıyla boşalan MİT Müsteşarlığı görevine Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın geçeceği iddia edildi.

Hakan Fidan'ın AK Parti'den milletvekili adaylığı için istifa etmesinin ardından gözler bir kez daha Başbakan Ahmet Davutoğlu'na çevrildi. Fidan'ın yerine yine Erdoğan'a çok yakın bir isim olan Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'ın amcası Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ın atanacağı konuşuluyor.MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın 10 Şubat tarihinden geçerli olmak üzere verdiği istifa dilekçesi, gündeme bomba gibi düştü. Kritik istifa sonrası, Ankara kulisleri bu kez de yerine geçecek ismi konuşuyor.İddialara göre Erdoğan'ın "sır küpüm" dediği Hakan Fidan'ın yerine yine Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na çok yakın bir isim olan ve Erdoğan'ın uzun yıllar yakın ekibinde yer alan Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'ın amcası Büyükelçi Serdar Kılıç'ın atanacağı iddia ediliyor.Serdar Kılıç, Türkiye'nin son yıllarda yıldızı parlayan diplomatları arasında yer alıyor. Japonya'daki görevinin ardından Kılıç, ABD'ye atanmış ve bu kritik atama sonrası başbakanlığı döneminde Erdoğan'ı ağırlamıştı.

CHP'Lİ AİLEDEN GELİYORHalen Türkiye'nin Washington Büyükelçisi görevini yürüten Serdar Kılıç, CHP'li bir aileden geliyor. Serdar Kılıç'ın babası İlyas Kılıç (1921-2013) , 1961-1980'li yıllar arasında Samsun'dan üst üste 5 dönem milletvekilliği yaptı. Serdar Kılıç'ın kardeşi Çağatay Kılıç'ın babası Sinan Kılıç ise uzun yıllar Erdoğan'ın doktorluğunu yapmıştır. SERDAR KILIÇ KİMDİR?Dışişleri Bakanlığı'na aday memur olarak 1984 yılında başlayan Serdar Kılıç, sırasıyla Kuveyt Büyükelçiliği'nde Ateşe, Los Angeles Başkonsolosluğu'nda Muavin, Körfez İslam Ülkeleri Dairesi'nde İkinci Katip, NATO Daimi Temsilciliği'nde Başkatip, NATO ve BAB Savunma İşleri Dairesi’nde Şube Müdürü, NATO Daimi Temsilciliği'nde Müsteşar, Balkan Ülkeleri Dairesi'nde Daire Başkanı, NATO ve Avrupa-Atlantik Güvenlik ve Savunma Dairesi'nde Genel Müdür Yardımcısı, Lübnan nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri,  Japonya nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi VE ABD nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi görevlerini yürüttü.