Yeni maceralara atılmak için tasarruf etmenin 6 kolay yolu!

Okullarımızda farklı farklı alanlarda bir sürü ders alıyoruz. Aldığımız bu derslerde edindiğimiz bilgiler, yaptığımız araştırmalar yaşantımızın geri kalanında yaşantımıza sayısız kolaylık ve fayda sağlıyor.

Yayınlanma Tarihi: 14.10.2019 14:20
Değiştirme Tarihi: 21.10.2019 20:13
Yeni maceralara atılmak için tasarruf etmenin 6 kolay yolu!

Ancak tüm bunların yanında okulun bizlere öğretemediği tek bir şey vardır: O da bütçemizi daha iyi nasıl kullanacağımız ve nasıl tasarruf yapabileceğimizdir. 

Malum hepimiz ekonomik olarak rahat olmak istiyoruz. Yakın zamanda piyangodan yüklü bir miktarda para kazanma ihtimalimizin de hayli düşük olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak, daha ferah bir gelecek için tasarruf alışkanlığına sahip olmak oldukça önemli. Alışkanlık kelimesini özellikle vurguluyoruz çünkü gerçekten tasarruf bir alışkanlık. Şimdi söyleyeceğimiz şey her ne kadar size komik gelecek olsa da 1 lira dahi olsa kenara düzenli olarak ayırmanız bu alışkanlığın oluşmasında oldukça önemli olabilir. 

“Öğrenciyiz, düzgün gelirimiz yok ki, nasıl tasarruf sağlayalım” dediğinizi duyar gibiyiz. O halde gelin ufak değişikliklerle tasarruf alışkanlığı edinmenizi sağlayacak önerilere birlikte göz atalım.

1. Şunu netleştirelim: Tasarrufun azı çoğu yoktur

Haber ile ilgili metin girin!.

Çoğumuz tasarruf yapmaya başlamak için gelirin yükselmesini ya da toplu bir paraya sahip olmanın gerektiğini düşünüyoruz. Oysa bu böyle değildir, küçük miktarlar bir araya geldiğinde büyük miktarları oluşturur, bu gerçeği yadsımayın.

Bu yüzden ilk yapmanız gereken tasarruf için ayrı, giderleriniz için ayrı bir hesap oluşturmak. Az da olsa tasarruf hesabınıza atabildiğiniz her para, size tasarruflarınızı gözlemleme imkanı sağlayacak ve sizi daha motive edecektir.

2. Yaratıcı bir tasarruf planı oluşturun

Haber ile ilgili metin girin!.

Bir kere tasarruf yapma fikrine sıcak baktığında insan daha fazla tasarruf yapabilmenin yollarını aramaya başlar. Örneğin: her ders için okumamız gereken sayfalarca makale var. Bu makalelerin okul dışında bir kırtasiyede fotokopilerini almak yerine, okul içindeki kırtasiyeyi tercih edebilirsiniz. Genellikle okul içindeki kırtasiyeler daha uygun fiyata bu işlemi gerçekleştirirler. Bu sayede fotokopi giderlerinizi belirli bir oranda azaltmış olacaksınız.

Ayrıca kullanmadığınız spor salonu üyeliği, okumadığınız dergi gibi sabit giderlerinizi iptal ederek de tasarruf sağlayabilirsiniz.

3. Harcamalarınız konusunda dürüst olun

Haber ile ilgili metin girin!.

Her zaman harcamalarınızı yakından takip edin. Bunun için harcamalarınızı tek tek yazmanız oldukça önemli.  Bu sayede giderlerinizi daha net görebilecek ve kontrol altında tutabilecek, en çok neye ihtiyaç duyduğunuza karar verebilecek ve önceliklerinizi belirleyebileceksiniz. 

Örneğin, kullandığınız internet sağlayıcısına büyük paralar ödemek yerine, daha avantajlı ve uygun maliyetli bir internet sağlayıcısını kullanmayı düşünebilirsiniz. 

 

4. Bir ay hiç harcama yapmamayı deneyin 

Haber ile ilgili metin girin!.

Kulağa ilk başta biraz garip geldiğinin farkındayız ancak 30 gün boyunca (fatura, kira vs.) haricinde hiç para harcamayın. Bu süreçte istekler ve ihtiyaçlar arasındaki farkı kolaylıkla anlayabilecek ve harcamalarınızı kontrol altına almanız daha da kolaylaşacaktır.

5. Ek işlere kapınızı açık tutun

Haber ile ilgili metin girin!.

Öğrencilik döneminde çalışılan işler, yaşamınızın geri kalanında size büyük fayda sağlayacaktır. Çeviri yapmak, özel ders vermek, bir projenin yaratıcı bir ayağında görev almak hem sizi eğitecek hem de bütçenize iyi bir katkı sağlayacaktır. Ders yoğunluğunuza göre çalışabileceğiniz işlere kapınızı açık tutun.

6. Seyahatlerinizi önceden planlayın

Haber ile ilgili metin girin!.

Yeni kültürler ile karşılaşmak, yeni insanlar tanımak, başka bir gökyüzünün altında sabahlamak oldukça keyiflidir. Öğrenciliğin en güzel yanı ise bu gibi sayısız serüvene atılma isteğinin her an sıcak olmasıdır. Bu yüzden birikiminizin bir bölümü ile bu serüvenlere atılmaktan imtina etmeyin, burada dikkat etmeniz gereken tek şey seyahatlerinizi önceden planlamak. Bu sayede gözünüzde büyüyen seyahat maliyetini büyük ölçüde azaltmış olacaksınız. 

Tasarruf için attığınız her adımın size gelecek için daha fazla imkan sunacağını kolaylıkla söylemek mümkün. Küçük büyük demeden tasarrufa hemen başlayın ve yeni maceralara atılma fırsatınızı daha da çoğaltın!