Yeni Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar oldu

Yayınlanma Tarihi: 05.08.2015 09:11
Değiştirme Tarihi: 05.08.2015 15:46

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın YAŞ kararları ile ilgili açıklama yaptı. Komuta kademesinde sürpriz yok. Orgeneral Hulisi Akar Genelkurmay Başkanı oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komuta kademesi; Türkiye’nin bölgesindeki önemli güvenlik sorunları ile PKK ve IŞİD terörüne karşı mücadelenin yoğunlaştığı bir ortamda önemli ölçüde yenilendi. Orduya kumpas olarak değerlendirilen davalar ve Suriye'deki iç savaş ortamının Türkiye'nin ulusal güvenliğine yönelik sorunlar nedeniyle sıkıntılı bir dönemde görev yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, bu ayın ilk yarısı içinde görevini devredecek. Genelkurmay Başkanlığı'na Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar atandı.Yüksek Askeri Şura’nın bu yılki Ağustos ayı toplantısı; PKK terörünün yeniden alevlenmesi, çözüm sürecinin kesintiye uğraması, IŞİD’e karşı mücadelede aktif bir tutumun öne çıkması, iç politikadaki seçim sonrası koalisyon arayışları gibi bir dizi nedenle farklı bir boyut kazandı. Pazartesi günü Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında Genelkurmay karargahı Fevzi Çakmak Salonu’nda başlayan toplantı, bugün yani üçüncü gününde sabah toplantısının ardından sona erdi. Toplantıda alınan kararları, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a saat 12.00’de arz etti. Erdoğan'ın onayanının ardından TSK'nın komuta kademesine yapılan atamalar ile şurada alınan terfi ve emekliliğe sevk kararları açıklandı. TSK'nın komuta kademesine yapılan atamalar şöyle: 

Yeni Genelkurmay Başkanı Akar 

*Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı olarak atandı. *Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Kara Kuvvetleri Komutanı oldu. *Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun görev süresi uzatıldı. *Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Orgeneral Abidin Ünal Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atandı.  

Akın Öztürk YAŞ üyesi oldu

 *Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'ün emekli olana kadar Yüksek Askeri Şura üyeliği devam edecek. 

Jandarma'ya Galip Mendi 

*Ege Ordu Komutanı Orgeneral Galip Mendi Jandarma Genel Komutanı oldu. *3. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar 1. Ordu Komutanlığı'na atandı. *Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Abdullah Recep Ege Ordusu Komutanı oldu. *Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı İsmail Serdar orgeneralliğe terfi ettirilerek 3. Ordu Komutanlığı'na atandı. *Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral İhsan Uyar Orgeneralliğe terfi ederek aynı görevde kaldı. *Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele Oramiralliğe terfi ederek aynı görevde kaldı.

32 General - Amiral ile 50 albay terfi aldı

Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında, şura kararlarıyla ilgili şu bilgiler verildi:

 "Yüksek Askerî Şûra Ağustos ayı olağan toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler ile general ve amirallerden görev süresi bir yıl uzatılacakların durumları görüşülerek karara bağlanmıştır. 

30 Ağustos 2015 tarihinden geçerli olmak üzere; 32 general ve amiral bir üst rütbeye, 50 albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş; 34 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatılmıştır. 

Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 33 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2015 tarihinden itibaren, 1 general ise yaş haddini doldurduğu için 01 Eylül 2015 tarihinden itibaren emekli olacaklardır. 

Bir üst rütbeye yükselen general ve amiraller ile görev süreleri bir yıl uzatılan general ve amirallerin yeni rütbe ve görevlerinin Milletimize, Silahlı Kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz. Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak 30 Ağustos - 01 Eylül 2015 tarihlerinden itibaren aramızdan ayrılacak olan değerli silah arkadaşlarımıza fedakâr ve özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinde aileleri ile birlikte esenlikler dileriz."