Yeni belirtiler ortaya çıktı: Şüpheleniyorsanız hemen aynaya bakın

İspanya'nın başkenti Madrid'de 666 koronavirüs hastası üzerinde yapılan koronavirüs araştırması, virüsün yeni semptomlarını ortaya çıkardı. Yapılan araştırmada bilim insanları, ağızların içinde ellerde ya da ayakta koronavirüs kaynaklı değişimlerin olduğunu gözlemledi. 

Yayınlanma Tarihi: 27.01.2021 12:16
Değiştirme Tarihi: 27.01.2021 12:16
Yeni belirtiler ortaya çıktı: Şüpheleniyorsanız hemen aynaya bakın

İspanya'da 666 orta ve ileri düzeyde koronavirüs hastasını inceleyen bilim insanları, virüsün yeni bulgularını ortaya koydu. 

10-25 Nisan 2020 tarihleri arasında İspanya'nın başkenti Madrid'de bulunan sahra hastanesinde tedavi gören koronavirüs hastalarını inceleyen bilim insanları, yeni semptomları duyurdu. Bilim insanları neredeyse her dört hastadan birinin dilinde şişme, ağrı ve nodüller oluştuğunu açıkladı. “Covid dili” olarak adlandırılan bu durumun sebebinin halen incelendiği açıklandı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Öte yandan aynı araştırmada hastaların yaklaşık yüzde 40’ının ellerinde ve ayaklarının tabanında kırmızılık ya da kahverengi noktalar belirdiği ortaya çıktı. Bilim insanları “Araştırmalara göre hastaların yüzde 45.7’sinin ellerinde, ayaklarında ya da ağızlarında değişiklikler meydana geldi” açıklamasını yaptı. Uzmanlar hastaların yüzde 25.7’sinde “covid dili” rahatsızlığının görüldüğünü açıklarken dil üzerinde pütürler meydana geldiği belirtildi.

Haber ile ilgili metin girin!.

“ÖNCE AĞZINA BAKIN”

Madrid’deki La Paz Üniversite Hastanesi’nde görevli ekip tarafından hazırlanan araştırmada, Covid-19 hastalarıyla ilgilenen doktor ve hemşirelere, “Eğer corona virüsü şüphesi bulunan bir hasta geldiyse, ona daha hızlı tanı koyabilmek adına ellerine, ayaklarının tabanlarına ve ağızlarına bakın” tavsiyesinde bulundu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Araştırmanın saygın tıp dergisi British Journal of Dermatology’de bir araştırma formatında yayınlandığı kaydedilirken, bu incelemenin aslında 2020 yılının Eylül ayında gönderildiği fakat bu hafta resmi olarak yayınlandığı belirtildi.