İşte yeni balık fiyatları!

Hamsinin fiyatı inanılmaz düştü

Yayınlanma Tarihi: 01.09.2014 11:46
Değiştirme Tarihi: 01.09.2014 12:11
İşte yeni balık fiyatları!

1 Eylül ile birlikte av yasağının kalkmasıyla yurdun dört yanından balıkçılar "Vira Bismillah" diyerek denize açıldı. Özellikle Marmara'ya açılan balıkçılar ilk günden umduklarını bulamadıklarını söyledi. İzmir'de sezon öncesi 100 lira olan hamsi ise 30 TL'ye düştü. Uzmanlar fiyatların daha da düşeceğini vatandaşın bu sezon 5 liradan hamsi yiyebileceğini belirtti. Tezgahlarda palamutun da fiyatının 15 liraya kadar gerilediği görüldüğü.

Eylül av yasağının kalkmasıyla birlikte "Vira Bismillah" diyerek teknelerle denizlere açılan balıkçılar ilk günden umduklarını bulamadılar. Bazı tekneler boş dönerken bazıları ise az miktarda balıkla döndü.

2014-2015 balık sezonunun 1 Eylül itibariyle açılmasıyla birlikte gece saatlerinde büyük umutlarla denize açılan balıkçılar ilk günden umduklarını bulamadılar. Hava muhalefeti nedeniyle bazı balıkçılar Fatih Yenikapı’daki balık haline boş dönerken bazı tekneler ise az miktarda balıkla döndü. Balık azlığı nedeniyle Yenikapı Balık Hali’nde beklenen yoğunluk yaşanmadı.

Denizden boş tekneyle dönen balıkçı Hakkı Memiş "İlk günüm berbat geçti. Boş döndük. Bunun sebebi hava muhalefeti. Bir çok balıkçı bu durumda. Marmara’da balık yok" dedi.

Marmara'da balık kalmadı
Başka bir balıkçı ise "Balık mevsimi bu sene biraz zor geçecek. Marmara’da balık kalmadı, balık Çanakkale’den geliyor. Bu sene hava sert olduğu için birçok arkadaşımız boş geldi. Havalar düzelirse inşallah daha iyi olur" diye konuştu.

Hamsi 30 liraya düştü
İzmir Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Yapıcı, Türkiye karasularında av yasağının kalktığı 1 Eylül'de Ege Denizi'nden "bol" miktarda hamsi çıktığının belirterek, "Sezon öncesi kasası 100 lira olan hamsi, 30 liraya düştü" dedi.

Yapıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada fırtına nedeniyle bugün birçok teknenin ava çıkamadığını kaydetti.
    
İlk gün avı sonunda balıkların tezgahlara gelmesiyle fiyatların gerilediğini ifade eden Yapıcı, "Hamsi dışında barbun ve çipura gibi türler, bugün Ege dışından getirildi. Bugün bizim balıkçılarımız tarafından sadece hamsi geldi. Sezon öncesi kasası 100 lira olan hamsi, bugün 30 liraya düştü, yakında 20 liraya düşecek. Vatandaş yine kilosu 5 liradan hamsi yiyebilecek" diye konuştu.

Sezonun başlamasıyla birlikte aşırı avlanmaya dikkat edilmesini dile getiren Yapıcı, "Biz kotadan yanayız, bol hamsi tutulduğu zaman bu denizlerimize de bize de zararlı. Bu balığa kota koymazsak balıkçı para kazanamayacak ve milli servetimiz yok olacak" dedi.

İstanbullu balıkçılar, yeni balık avı sezonunun başlamasıyla "Vira Bismillah" diyerek denize açıldı.
    
İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamüller İhracatçıları Birliği, yeni balık av sezonunu Sarıyer Kireçburnu'nda düzenlediği etkinlikle kutladı.
    
Burada konuşan Birlik Başkanı Ahmet Tuncay Sagun, yeni sezonun esnafla hayırlı olması temennisinde bulunarak, sektörün özellikle ihracatta çok hızlı geliştiğini söyledi.
    
Sagun, yeni av sezonunun verimli olacağı kanaatinde olduğunu dile getirerek, "Özellikle palamut, hamsi, sardalyenin bol miktarda olacağı kanaatimiz var. Denizlerimiz bereketli bir sezon yaşayacaktır. Tüm kayıklarımız şu anda sezona hazırdır. Gece avlanmaya başlayacaklar" diye konuştu.
    
Vatandaşın ucuza balık yemesini sağladıklarını ifade eden Sagun, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
"Son yıllarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının av yasağı konusunda çok ciddi uygulamaları var. Bu sektörümüzün geleceği açısından çok önemli. Çünkü tüm yatırımlarımız denize yönelik yatırımlar. Onun için av yasaklarına bizler de sektör olarak itaat ediyoruz. Etmek zorundayız çünkü biz ekmeğimizi denizden yiyoruz. Bu nedenle ilgi ve alakasından ötürü Bakanlığa da teşekkürlerimi sunuyorum."
    
Büyükçekmece Gürpınar'da yapılan yeni balık halini de değerlendiren Sagun, Kumkapı Balık Hali'nin artık çok merkezde kaldığını ve sektöre de hitap etmediğini belirterek, yeni balık halinin sektöre hayırlı olacağına inandığını söyledi.
    
Sagun son olarak, balıkçıların, hava şartlarının olumsuz olması nedeniyle bu gece Karadeniz'e çıkmayarak, sadece İstanbul Boğazı'nda avlanacaklarını belirtti.
    
Kumkapı, Sarıyer, Rumelifeneri ve Poyraz gibi balıkçı barınaklarından akşam saatlerinde denize açılan balıkçılar, av yasağının kalktığı gece yarısından sonra Marmara Denizi'nde avlanacak.

Palamutun çifti 17 TL
Samsunlu balıkçılar, av yasağının sona ermesi ile birlikte ’Vira Bismillah’ diyerek balık avına başladı. Tezgahlar balıkla dolarken balık halinde vatandaşlar çifti 17 TL’ye satılan palamuta ilgi gösterdi.


Geçen 15 Nisan’da başlayan denizlerde trol ve gırgır ağlar ile balık avı yasağının sona ermesi ile birlikte av sezonu da başladı. Samsunlu balıkçılar gece Karadeniz’e açılarak ’Vira Bismillah’ dedi. Av yasağının kalkmasıyla birlikte Samsun Büyükşehir Belediyesi Balık Hali de hareketlendi. Tezgahlar balıklarla dolarken toptan satışta çifti 17 TL’den satılan palamut ilgi gördü. Bu yıl palamut balığının Karadeniz’de bol olduğunu söyleyen Samsun Balık Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Davut Kıyak, şöyle dedi:

"Palamutla birlikte mezgit, çinekop, barbun, hamsi ve lüfür de bolca var. Avlanma sezonunun ilk günü olmasına rağmen balık mevcut. Yarından sonra daha iyi olacağını düşünüyorum. Bu yıl balık fiyatları pahalı olmaz. Çünkü denizde balık bol. Vatandaşımız, Türkiye bol bol balık yiyecek."