Yeni Askerlik Sistemi ne zaman yürürlüğe girecek? Askerlik süresi düşecek mi?

Yeni Askerlik Sistemi ne zaman yürürlüğe girecek? Askerlik süresi düşecek mi?
Yayınlanma Tarihi: 08.03.2019 11:18 | Değiştirme Tarihi: 08.03.2019 11:18

Yeni Askerlik Sistemi hakkında gündemden son gelişmeler, askerlik çağına gelmiş birçok genç tarafından merak ediliyor. "Askerlik süresi kısalacak mı?, "Yeni Askerlik Yasası nasıl olacak?" sorusunun yanıtını merak eden vatandaşlar, araştırmalarını sürdürüyor. İşte gündemden son haberler.

Askerlik çağına erişmiş olan yüz binlerce vatandaşın merak ettiği konular arasında yer almaya devam eden 'Yeni Askerlik Sistemi'yle ilgili gündemden gelişmeler gelmeye devam ediyor. İşte, Yeni Askerlik Sistemi hakkında gündemden gelen son haberler

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ASKERLİK SİSTEMİ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Askerlik Sistemiyle ilgili şu açıklamalara değindi;

Milletimizin askerlikle bağını zedelemeyecek sürdürülebilir bir sistemle yaşanan yığılmayı, bu sorunu ortadan gidereceğiz. Bizim arzumuz seçim öncesi kanunu çıkarmaktı. Seçim sonrası üzerinde duracağız. Artık bedelli daimi olarak var. Meclis tekrar açıldığında kanunlaştırarak yani ilk işlerimizden birisidir diyebileceğim inşallah kanun bu olacaktır.

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI MAHİR ÜNAL'IN AÇIKLAMALARI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, 25 Şubat Pazartesi günü yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi;

"Muhtemelen nisan ayında gelir. Hem cumhurbaşkanımızı hem grup başkanımız bu yönde bazı açıklamalar yaptılar. Nisan ayında bu şekillenir ve TBMM gündemine gelir"

BAZI MESLEK GRUPLARINA KOLAYLIK GELECEK

Yeni sistemde bazı meslek gruplarına kolaylık sağlanması da bekleniyor. Üzerinde çalışılmaya devam eden yeni sistemde öğretmenlere, profesyonel sporculara, akademisyenlere, hâkim ve savcılara kariyerlerini etkilemeyecek şekilde askerliklerini yapabilmeleri için seçenekler sunulması planlanıyor.

ZORUNLU ASKERLİK SÜRESİ 6 AY

Yeni askerlik sistemine göre yükümlüler halen 12 ay olan askerliği 6 ayda tamamlayabilecek. İsteyenler ise 6 ay daha ücret karşılığı askerlik yapabilecek. Ancak bu sürede ödenecek aylığın ne kadar olacağı da cevabı aranan sorular arasında. Ücretin asgari ücret veya biraz üzerinde olabileceği, askerlik görevini yapanlara sağlanan genel sağlık sigortasının, eş ve çocukları da kapsayabileceği ileri sürülüyor.