Yaz tatili ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman kapanacak?

Yaz tatili ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının ne zaman sona ereceğini merak eden milyonlarca öğrenci tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yaptığı açıklamalar sonrasında, okulların ne zaman kapanacağı belli oldu. Peki, yaz tatili ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman kapanacak?

Yayınlanma Tarihi: 06.04.2021 10:39
Değiştirme Tarihi: 06.04.2021 10:39
Yaz tatili ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman kapanacak?

2021-2022 eğitim ve öğretim yılının ne zaman sona ereceğini merak eden yüz binlerce öğrenci, internet üzerinden tarih araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle eğitim ve öğretimde değişikliğe gidildi ve okulların kapanacağı tarih binlerce öğrencinin kafasında soru işareti oluşturdu. Peki, yaz tatili ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman kapanacak?

YAZ TATİLİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

MEB Bakanı Ziya Selçuk, nisan ayında bir ara tatil verilip verilmeyeceğine yönelik soru üzerine, "15 Şubat'taki iki haftayı üç hafta yaptık. Yani bu ara tatili alarak oraya ekledik ve bir ara tatilden ziyade hatta okulun uzatılmasıyla ilgili de planlamalarımız var. Bizim okullarımız seminer dönemi dahil, 2 Temmuz'da bitiyor ama öğrenciler ondan önceki haftalarda bırakıyorlar. Ama bu sefer öğrencilerimizi 2 Temmuz'a kadar okulda tutmakla ilgili planlama çalışmaları var. Ara tatil yok." diye konuştu.

KARNELERİN VERİLECEĞİ TARİH BELLİ OLDU MU?

Karnelerin belirli bir tarihi olduğunu dile getiren Selçuk, "Örneğin lise veya ortaokul öğrencilerinin nisan sonunda notlarının tamamlanmasını bekleriz. Ondan sonra karneyle ilgili çalışmalar başlar. Liselerde daha karne vermedik. Bu duruma göre nasıl bir ihtiyaç doğarsa, şunu net söylemem lazım. 'Önceden bir şey söylüyoruz da bunu asla değiştirmiyoruz.' gibi bir durumumuz yok. Karnenin tarihini de ona göre düzenleriz. Duruma bir bakmamız lazım. Süreci izlememiz lazım. Vakalara ilişkin tabloda çok daha farklı bir durum ortaya çıkacak ve biz yeniden kararlarımızı yeniden gözden geçirmek durumunda kalacağız." diye konuştu. Selçuk, karnelerin 1-2 hafta önce veya sonra verilmesinin kendileri açısından çok büyük problem olmadığını dile getirerek, "Bizde üniversite sınavını kazanmış fakat geçen sene lise mezuniyetinin notlarıyla ilgili sorumluluk dersi olduğu için henüz daha karnesini alamamış binlerce çocuk var." dedi.