Yastık altındaki altınlar için yeni proje! KADSİS nedir?

Kamu bankaları ve İstanbul Altın Rafinerisi (İAR), yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması için Altın Değerleme Sistemi (KADSİS) geliştirdi. Peki KADSİS nedir? 

Yayınlanma Tarihi: 11.09.2020 11:34
Değiştirme Tarihi: 11.09.2020 11:35
Yastık altındaki altınlar için yeni proje! KADSİS nedir?

Türkiye'de en az 3 bin ton yastık altı altın var. Bu kadar yüklü miktarın ekonomiye kazandırılması için Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve İstanbul Altın Rafinerisi bir proje geliştirdi. Projeyle, belirlenen  kriterlere uygun olan kuyumcular Altın Değerleme Noktası (ADN) olarak atanıyor.  KADSİS ile vatandaşların evlerinde tuttukları altınları banka hesaplarına kolay ve güvenli bir şekilde yatırmaları hedefleniyor. KADSİS ile vatandaşlar kendilerine en yakın anlaşmalı kuyumcuya  giderek altınlarını güven içerisinde ekspertiz yaptırarak anında banka hesabına  24 ayar karşılığını gram cinsinden yatırabiliyor.  

MEVCUT SİSTEMLERDEN FARKI NE? 

Peki sistemin bankaların mevcut altın toplama günlerinden farkı nedir? İlki, vatandaşlar banka şubesinin altın yatırma gününü  beklemeden kendilerine en yakın anlaşmalı kuyumcuya istediği zaman giderek  altınlarını banka hesabına yatırabiliyor. İkincisi de, vatandaşlar banka  hesabına yatırdığı altını dilediği zaman fiziki olarak, yani yine altın şeklinde çekebiliyor.

KADSİS nasıl işliyor?  

KADSİS, İstanbul Altın Rafinerisi, kamu bankaları ve yurt sathında  belirlenmiş kuyumcuların oluşturduğu üçlü bir yapıyı bir araya getiriyor. Yurt  genelinde 70'in üzerinde altın değerleme noktası test aşamasında faaliyete geçmiş  durumda. Bu sayının her geçen gün birçok ile yayılarak artacağı öngörülüyor. 

ADN'de yapılacak işlemlerin tamamı vatandaşın gözünün önünde  gerçekleşiyor.  Üstelik tüm bu işlemler, bankadan her aşamada gelen güvenlik kodu  mesajıyla ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor.

Bunun için vatandaşın öncelikle bir kamu bankasında altın hesabının  bulunması gerekiyor. Bunun ardından vatandaş, kendisine en yakın ADN noktası olan  kuyumcuya gidiyor. Bundan sonraki işlemlerin her aşamasında güvenlik amacıyla  bankadan cep telefonuna onay kodları geliyor.

İlk aşamada bir bilgilendirme formunun okunup imzalanmasının ardından  cep telefonuna gelecek onay koduyla KADSİS'e giriş yapılıyor. Altını teslim  ederken kamera kaydı yapılarak bu kayıt saklanıyor. ADN yetkilisiyle mutabık  kalındıktan sonra bankadan cep telefonuna gelecek onay koduyla altınların banka  hesabına transferi gerçekleştiriliyor. Son olarak sistemin üreteceği teslim  tutanağı alınarak işlem sonlandırılıyor. Bu sayede güven içinde altınlar banka  hesabına yatırılmış oluyor.

(AA)