Yasaklar ne zaman bitecek? Kafeler ve restoranlar 15 Şubat'ta açılıyor mu? Prof. Dr. Ateş Kara açıkladı

Koronavirüs salgını nedeniyle uzun süredir uygulanan yasakların ne zaman biteceği merak konusu. Vaka ve vefat sayısında yaşanan düşüşle birlikte ortaya çıkan olumlu tablonun ardından uzman isimlerden yeni açıklamalar da gelmeye devam ediyor. O isimlerden biri de Sağlık Bakanlığı Covid-19 Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara oldu. Ateş Kara, bir süredir gündemde olan ve yasakların kalkacağı iddia edilen 15 Şubat tarihiyle ilgili konuyu değerlendirdi. Peki 15 Şubatta yasaklar bitiyor mu? Kafeler ve restoranlar 15 Şubat'ta açılıyor mu? İşte yanıtı...

Yayınlanma Tarihi: 14.01.2021 10:18
Değiştirme Tarihi: 14.01.2021 10:19
Yasaklar ne zaman bitecek? Kafeler ve restoranlar 15 Şubat'ta açılıyor mu? Prof. Dr. Ateş Kara açıkladı

Kasım ayında getirilen koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle getirilen kısıtlamalar ve yasakların ne zaman biteceği merak ediliyor. Çin'den getirilen Covid-19 aşısı Sinovac'ın yapılmaya başlanmasıyla birlikte, yasakların biteceği veya esnetileceği tarih için pek çok yorum yapılıyor.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, katıldığı Habertürk canlı yayınında bir süredir konuşulan '15 Şubat'ta restoranlar ve kafeler açılacak' iddiasına dair açıklama yaptı.

Ateş Kara, "Bizim öncelikle birkaç parametreyi birlikte değerlendirmemiz gerekiyor. Bir an evvel kendimizi, kontrollü ve yeni normal kurallar çerçevesinde bir normale dönüşe hazırlamamız gerekiyor. Özellikle çocuklarımızın okulları, gençlerimizin üniversiteleri ve ekonomik yaşamın devamı için aynı şekilde hazırlanmamız gerekiyor.

Öncelikle bizim temel amacımız sağlık ve olmazsa olmazımız kayıplarımızı azaltmak. Ama hemen bunun arkasında bir planlamanın olması gerekiyor. O bakımdan aşılar çok önemli. Özellikle kayıplarımızı hızla azaltabilirsek, risk grubundaki büyüklerimizi aşılarsak şubatta rahatlayabiliriz" ifadelerini kullandı.