Yarıyıl tatili (15 tatil) ne zaman başlayacak? Karneler dağıtılacak mı?

2020-2021 yılı eğitim ve öğretim yılının ilk yarısının sona ermesine çok az bir zaman kala binlerce öğrenci yarıyıl tatilinin ne zaman başlayacağıyla ilgili internet üzerinden araştırmalarını yapmaya başladı. MEB tarafından sene başında yayımlanan 2021 yılı iş takvimiyle birlikte, okulların ne zaman sömestr tatiline gireceği belli oldu. Peki, yarıyıl tatili (15 tatil) ne zaman başlayacak? Karneler dağıtılacak mı?

Yayınlanma Tarihi: 10.01.2021 10:36
Değiştirme Tarihi: 10.01.2021 10:36
Yarıyıl tatili (15 tatil) ne zaman başlayacak? Karneler dağıtılacak mı?

Yarıyıl tatili (15 tatil) ne zaman başlayacak? Sorusunun yanıtını merak eden yüz binlerce öğrenci internet üzerinden araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. Yoğun ders ve sınav temposundan bunalan öğrenciler bir an önce yarıyıl tatilinin geleceği zamanı bekliyor. Peki, yarıyıl tatili (15 tatil) ne zaman başlayacak? Karneler dağıtılacak mı?

YARIYIL TATİLİ NE ZAMAN?

MEB'den gelen açıklamaya göre 25 Ocak 2021 Pazartesi günü başlayacak yarıyıl tatil süresine ikinci dönemdeki bir haftalık ara tatil süresi de eklenecek. 2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci dönemi 15 Şubat 2021 Pazartesi günü başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığınca, yapılan açıklamada İlkokul, ortaokul ve liselerde uzaktan eğitim, 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk döneminin tamamlanacağı 22 Ocak 2021 Cuma gününe kadar devam edeceği açıklandı.

KARNELER DAĞITILACAK MI?

Bakan Selçuk, 22 Ocak'ta başlayacak sömestr tatili öncesi öğrencilere dijital karne verilip verilmeyeceği sorusunu, şu şekilde yanıtladı:

"Evet dijital bir karne var çünkü bizim yüz yüze karne vererek hareketliliği artırmak gibi bir niyetimiz tabii ki yok. O yüzden de bir dijital karne söz konusu. Liseler için birinci dönemle ilgili notlandırma süreci bittikten sonra karne olabilir. Biz mevzuatın esnekliği içerisinde çocuklarımız ve velilerimiz açısından en kolay hangisi oluru düşünmeye çalışıyoruz. Hatta bazen şunu yapıyoruz; olağanüstü dönemler için ihtiyaç duyulabilecek bazı hususlar, mevzuatın içerisinde olmayabiliyor. O yüzden de biz kimi zaman mevzuatta değişiklik yapıp, alanı rahatlatmaya çalışıyoruz.''