Yargıtay'dan çok önemli karar: İşten eve gelmeyen kocaya kötü haber

Gelen son dakika haberine göre, bir boşanma davasıyla ilgili yapılan temyiz başvurusunu değerlendiren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, boşanma davalarına yeni bir boyut kazandırdı. Yargıtay, kocanın eve yeterince vakit ayırmaması ve vaktinin çoğunluğunu işyerinde geçirmesini boşanmak için sebep saydı. İşte oy birliği ile verilen kararla ilgili ayrınlar...

Yayınlanma Tarihi: 18.12.2020 12:26
Değiştirme Tarihi: 18.12.2020 12:27
Yargıtay'dan çok önemli karar: İşten eve gelmeyen kocaya kötü haber

Evli çift uzun süredir geçimsizlik yaşıyordu ve boşanma kararı aldılar. Eşi hakkında davacı olan kadın, eşinin kendisiyle ilgilenmediğin, hamilelik ve doğum sırasında eşinin yanında olmadığını ve vaktinin çoğunu da işyerinde arkadaşlarıyla geçirdiğini söyledi. Kocasına boşanma davası açan kadın maddi ve manevi tazminat talep etti. Aile mahkemesi, çiftin boşanmasıan hükmederken, kadının talep ettiği tazminatı da geri çevirdi. Kadın, kararı temyiz etti. 

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, davalı kocanın vaktinin büyük bölümünü işyerinde geçirdiğine dikkat çekti. Eşinin hamilelik döneminde bile eve yeterince zaman ayırmayan kocanın tam kusurlu olduğuna vurgu yapılan Yargıtay kararında şu ifadelere yer verildi: “Geç saatlere kadar eve gelmeyen, eşini ve kayın validesini eve almayan, sonrasında ise eve gelmeyen ve gelmek istemediğini bildiren, özel günlerde dahi eşinin yanında bulunmayan erkek boşanmaya sebep olan olaylarda tam kusurludur. Bu kusurlu davranışlar aynı zamanda davacı kadının kişilik haklarına saldırı teşkil eder niteliktedir. Kusurun ağırlığı tarafların ekonomik ve sosyal durumları ile hakkaniyet kuralları gözetilerek kadın yararına Türk Medeni Kanunu'nun 174/2. maddesi uyarınca manevi tazminata hükmedilmesi gerekirken yazılı şekilde manevi tazminat talebinin reddi doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme kararının oy birliği ile bozulmasına karar verilmiştir.”

Kaynak: İHA

Etiketler: Boşanma Davası