Yargıtay'dan boşanma kararı! Kaynananın yüzüne tükürmek boşanma sebebi...

Yargıtay bir boşanma davasıyla ilgili verdiği kararla şaşırttı. Evlilik esnasında karısının annesinin suratına tüküren damat mahkemenin verdiği kararla ağır kusurlu sayılarak tazminat cezasına çarptırıldı. Yapılan bu hareket boşanma sebebi olarak belirlendi.

Yayınlanma Tarihi: 13.07.2020 09:58
Değiştirme Tarihi: 13.07.2020 09:58
Yargıtay'dan boşanma kararı! Kaynananın yüzüne tükürmek boşanma sebebi...

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı. Boşanmak için mahkemeye başvuran çiftin anlattıklarının ardından mahkeme damadı kusurlu saydı ve tazminat cezasına çarptırdığı. İşte detaylar...

Kararda; "Taraflar eşit kusurlu kabul edilerek boşanma kararı verilmiş ise de, yapılan yargılama ve toplanan delillerden tarafların mahkemece kabul edilen ve gerçekleşen kusurlu davranışları yanında, davalı erkeğin eşine sürekli olarak fiziksel şiddet uyguladığı, agresif ve saldırgan olduğu, ayrıca eşinin annesinin yüzüne tükürmek suretiyle aşağıladığı anlaşılmaktadır. Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına neden olan olaylarda, davalı erkek ağır kusurludur. Gerçekleşen kusurlu davranışlar aynı zamanda kadının kişilik haklarına saldırı teşkil eder niteliktedir. Kadın yararına TMK m. 174/1-2 koşulları oluşmuştur. Hal böyle iken, tarafların eşit kusurlu kabul edilmesi ve bu hatalı kusur belirlemesine bağlı olarak davacı kadının maddi ve manevi tazminat isteklerinin reddedilmesi doğru değildir. Davacı kadın adına kayıtlı bulunan taşınmazların değerleri ile kira geliri getiriyorsa miktarı belirlenip, boşanma halinde kadını yoksulluktan kurtaracak nitelikte olup olmadığı tespit edilerek sonucuna göre, yoksulluk nafakası (TMK m. 175) hakkında hüküm tesisi gerekirken, bu hususta eksik inceleme ile karar verilmesi doğru görülmemiştir. Temyiz edilen hükmün yukarıda 2. ve 3. bentlerde gösterilen sebeplerle bozulmasına oy birliği ile karar verildi:" denildi.