Yargıtay'dan öteki kadını sevindiren karar

Yargıtay'dan öteki kadını sevindiren karar
Yayınlanma Tarihi: 15.12.2015 10:16 | Değiştirme Tarihi: 15.12.2015 10:16

İki çocuk annesi kadının, aldatılma sonucu öteki kadına açtığı tazminat davasında Yargıtay, yerel mahkeme kararını bozdu.

İzmir'de, 2 çocuk annesi kadın, pilot eşiyle boşanmasına neden olan hostese tazminat davası açtı. Yerel mahkeme de 10 bin TL tazminata hükmetti. Ancak Yargıtay, "Olaylardan, yasal olarak aile birliği içindeki kişilerin sorumlu olduğunu, aile dışındaki bir kişinin bu sorumluluğun içinde olmadığını" belirterek kararı bozdu.

İzmir'de iki çocuk annesi Nuray T., 22 yıllık eşi pilot Sedat T.'nin fotoğraf makinesinde, hostes sevgilisi Elif B.'nin kendi evlerinde çekilmiş samimi fotoğraflarını bulunca, boşanma davası açtı. Eşinin, hostes sevgilisiyle kendilerine ait evde buluştuklarını, yatak odasında, banyoda, salonda fotoğraf çektirdiklerini, bu fotoğraflarda ise Elif B.'nin yine kendisine ait kıyafetleri giyip, takılarını ve makyaj malzemelerini kullandığının görüldüğünü belirtti. Fotoğrafları mahkemeye delil olarak sunan mağdur kadını haklı bulan ve çifti boşayan hâkim, evlilik birliğinin bozulmasında kusurlu bulduğu pilot Sedat T.'nin, 50 bin TL tazminat ve aylık bin 500 TL nafaka ödemesine karar verdi.

İkinci dava öteki kadına

Bunun üzerine Nuray T., ikinci davayı hostes Elif B.'ye karşı açtı. Fotoğrafları yine delil olarak sunan mağdur eş, Elif B.'nin, evli olduğunu bile bile eşiyle ilişkiye girdiğini, bu yasak aşkın sadece ailesinin dağılmasına değil, kendisinde de ağır bir psikolojik rahatsızlığa neden olduğunu öne sürdü. Mağdur eş, Elif B.'den, 50 bin TL manevi tazminat istedi. Nuray T.'nin mağdur edildiğine karar veren mahkeme de Elif B.'yi 10 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti. Temyiz üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 4. Hukuk Dairesi ise yerel mahkemenin öteki kadına verdiği tazminat kararını oy çokluğuyla bozdu. Yargıtay, bozma kararında yaşanan olaylardan dolayı aile birliği içindeki kişilerin yasal olarak sorumlu olduğunu ancak aile dışındaki bir kişinin bu sorumluluğun içinde olmadığını, asıl kadının bedensel ve ruhsal bütünlüğüne yönelik hukuka aykırı bir fiil bulunmadığını belirtti. (Sabah)