Yapımı 3 gün sürdü: Ayasofya Camii işlemeli 2 kiloluk bilezik için 1 milyon TL istiyor

Gaziantep'te kuyumculuk yapan İdris Kılıç 2 kilo 50 gramlık bilezik yaptı. 24 ayar has altın kullanan Kılıç, bu bileziğin üzerine Ayasofya Camii işlemesi yaptırdı. İdris Kılıç bu bilezik için 1 milyon TL istiyor. 

Yayınlanma Tarihi: 23.03.2021 12:12
Değiştirme Tarihi: 23.03.2021 12:12

Gaziantepli kuyumcu İdris Kılıç, alışılmışın dışına çıkarak 2 kilo 50 gram ağırlında bir bilezik üretti. Bu bileziğe 1 milyon TL değer biçen İdris Kılıç, üzerine de Ayasofya Camii işlemesi yaptırdı. 

Haber ile ilgili metin girin!.

DHA'ya konuşan İdris Kılıç, bileziğin yapımının 3 gün sürdüğünü ifade etti. Yalnızca işlemenin bile 1 gün sürdüğünü söyleyen Kılıç, normalde üretim yapsalar, 3 günde bin adet bilezik yapmış olacaklarını dile getirdi. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Has altının bileziğe dönüşen yolculuğu sırasında her bir işlemde ağırlığın azaldığını belirten Kılıç, hedefinin net 3 kilogram bilezik yapmak olduğunu ancak işleme ve yapım sırasında 2 kilograma düştüğünü ifade etti.  İdris Kılıç, “Bu bileziği yapmamız biraz uzun sürdü ağır ve işçilikli bir ürün olduğu için çok emek sarf ettik. Bileziği yapmamız 3 gün sürdü. Sadece 1 gün modelini çizmekle uğraştık. Bu bileziği yapmak ile geçen sürede 800 ile 1000 tane arası bilezik yapabilirdik. Bilezik için 3 kilo altın eğilip büküldü 1 kilo fire verdi. 2 kilonun üzerinde olan bileziğimizin 1 milyon TL değeri var" dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.

GUINNESS'TE YER ALMAK İSTİYOR

Bileziğin 24 ayar altından yapıldığını söyleyen İdris Kılıç, bu ağrılıkta daha önce bilezik yapılıp yapılmadığının ve yapılmadıysa en ağır bilezik olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na alınmasını isteyerek, "Bunu ilk biz yaptık, gerekirse gelip araştırsınlar. Daha önce ben yapanı görmedim. 2 kilo bilezik olarak kayıtlara geçsin Guinness Rekorlar Kitabı'na da müracaat edeceğiz. Öncelikle internetten araştırdım ve 1 kilonun üzerinde bile bilezik yapan olmamış. Bunun üzerine ne yapabiliriz diye araştırma yaptım. Ayasofya'yı düşündüm, camiye çevrildikten sonra bizim için önemli bir yer oldu. Hem ağır hem de görsellik bakımından da ilgi çeksin istedik. Yaptığımız bilezik 2 kilonun üzerinde çıktı ama hedefim 3 kilonun üzerine çıkartmaktı. İlerde 3 kiloluk da bilezik yapacağım. Bu bileziği yapmak için 4 kilo altın erittik. Erittiğim 4 kilo kalıp olarak 3 kiloya düştü. Bitmiş olarak ise 2 kilo 50 gram çıktı. Bileziği yaparken ister istemez gramda azalmalar oluyor. Yapım aşamasında keserken, kenarlarını tıraş ederken, içini, üstünü ve desenini verirken her aşamasında gramajı azalıyor. O yüzden 4 kilo olarak başladığımız bu iş 2 kilo 50 gram olarak tamamlandı" diye konuştu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Kaynak: DHA