Yapay zeka en güzel kadın ve erkeği seçti

Yapay zeka en güzel kadın ve erkeği seçti

Yapay zekanın seçimi ile gerçekleştirilen ilk güzellik yarışması tamamlandı. Birinciler arasında bir de Türk var...

Yapay zekanın jüri olduğu ilk uluslararası güzellik yarışmasında kazananlar arasında bir de Türk var. Türünün ilk örneği olarak karşımıza çıkan güzellik yarışmasında binlerce kişiyi eleyerek 44 kişi arasına girenler arasında bir de Türk var. Yaşlara göre kadınlar ve erkekler arasında ayrı ayrı yapılan seçimde Pınar Acar Övet30-39 yaş grubunda birinci oldu. Sosyal medya profiline göre Bursa'da tekstil sektöründe çalışan 31 yaşındaki Övet, yapay zekaya göre 18 yaşında gösteriyor.

Yapay zekanın jüri olduğu güzellik yarışması yapay zekanın kullandığı algoritma nedeniyle tartışılıyor.  Algoritme özellikle de "taraflı" olduğu iddia edilen seçimi nedeniyle bir tartışmayı beraberinde getirdi.

Beauty.AI adresinde başlayan uluslararası yarışma için 100’den fazla ülkeden yaklaşık 6000 aday fotoğraflarını gönderdi. Karışık bir algoritmanın desteklediği yapay zeka, yüzdeki simetri ve kırışıklık gibi faktörlere göre insan güzelliğine en yakın olan adayları belirledi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Puanları 5 farklı robot verdi. Türkiye'den Pınar Acar Övet'in dahil olduğu yarışmada Övet'e, kırışıklıkları analiz eden RYNKL adlı robottan 3, sivilce ve cilt pigmentasyonunu analiz eden PIMPL adlı robottan 0.8, yüz simetrisini analiz eden Symmetry Master adlı robottan 3.1, kronolojik ve algılanan yaş arasındaki farkı tahmin eden AntiAgeist adlı robottan 14.5, kendi ırk grubu içindeki diğer modellerle benzerliğini analiz eden MADIS robottan 96 puan geldi.

18-29 yaş grubu kadınlar:
Haber ile ilgili metin girin!.

Yapay zekanın jüri olduğu yarışmada diğer kazananlara bakıldığında Anglosakson, Hispanik, Slav, Orta Asya ve Uzakdoğu gibi çeşitli ırklardan “güzeller” görülüyor, ancak tek bir siyahın bile yarışmayı kazanamaması Batı medyasında büyük bir tartışma yarattı.

18-29 yaş grubu erkekler:
Haber ile ilgili metin girin!.

İngiliz The Guardian gazetesinin bugün en çok tartışma yaratan haberlerinden birine konu olan yarışmada robotların neden “ırkçı” davrandığı sorgulanıyor.

40-49 yaş grubu kadınlar:
Haber ile ilgili metin girin!.

Youth Laborataries adlı “derin öğrenme” grubu tarafından yaratılan Beauty.AI Microsoft tarafından destekleniyor. Yapay zeka, güzellik kriterlerini binlerce fotoğraftan oluşan geniş veritabanlarını analiz ederek oluşturuyor.

30-39 yaş grubu erkekler:
Haber ile ilgili metin girin!.

Beauty.AI’ın bilim ekibinin başındaki Alex Zhavoronkov’a göre, açık ten renginin güzellik kriteri sayılması insan müdahalesi ile olmadı.

Zhavoronkov, veritabanında Afro-Amerikalılar gibi bazı azınlıklıkların yeterince yer almamasının bu soruna neden olduğunu düşündüklerini ifade etti. Guardian’a gelen bir okur yorumunda, “Robotları iyi kodlamışlar. Onları da ırkçı yapıp insana yaklaştırmışlar” dedi.

50-59 yaş grubu kadınlar:
Haber ile ilgili metin girin!.

Yapay zekanın jürilik yaptığı dünyanın ilk güzellik yarışmasından, “makine taraflılığı” denen sorun nedeniyle “fazla beyaz” bir sonuç çıktığı sanılıyor.

“Algoritmanın güzel bulduğu insanlar beni şaşırttı, benim seçmeyebileceğim kişileri de seçti” diyen Zhavoronkov, sonbaharda yeni bir yarışma başlatacaklarını ve bu yaşanan sorunu düzelteceklerini açıkladı.

40-49 yaş grubu erkekler:
Haber ile ilgili metin girin!.

50-59 yaş grubu erkekler:
Haber ile ilgili metin girin!.

Görüntülenme : 7188 Yayınlanma Tarihi: 09/09/2016 14:27:16

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin