Yaklaşık 1 ay önce göreve gelen Brezilya Sağlık Bakanı Nelson Teich istifa etti

Koronavirüs salgını dünya genelinde can almaya ve yayılamaya devam ediyor. Koronavirüs salgınıyla ilgili sıkı tedbirlerin uygulandığı dünyada, bir taraftan da normalleşme adımları atılıyor. Gelen son dakika haberine göre, Brezilya'da koronavirüs salgını nedeniyle flaş bir gelişme yaşandı. Yaklaşık bir ay önce göreve başlayan Brezilya Sağlık Bakanı Nelson Teich, istifa etti. İstifanın nedeni ise yeni sağlık bakanının, devlet başkanı Jair Bolsonaro ile yaşadığı 'ilaç' anlaşmazlık olarak gösteriliyor. 

Yayınlanma Tarihi: 16.05.2020 09:38
Değiştirme Tarihi: 16.05.2020 09:38
Yaklaşık 1 ay önce göreve gelen Brezilya Sağlık Bakanı Nelson Teich istifa etti

Brezilya'da koronavirüs salgını yüzünden yaşanan ilaç anlaşmazlığı Sağlık Bakanı Nelson Teich'in istifası ile sonlandı. Ülke basınına göre Brezilya Sağlık Bakanı Nelson Teich, görevini bıraktı. 

Kovid-19 tedavileri için klorokin ilacı tavsiyesinde bulunan ve bunun kullanımı için protokol değişikliği yapmak isteyen Brezilya Devlet Başkanı'na karşı çıkan Sağlık Bakanı, 'Bunun herhangi bir bilimsel dayanağı  yok' diyerek söylenenleri reddetmişti. 

Sağlık Bakanı'nı istifaya götüren süreçler sadece bununla da sınırlı değil. Teich'in görevi bırakmasın da şu durumlar da etkili oldu.

*Devlet Başkanı'nın ekonominin ön planda tutulmasını istemesi ve bunun için baskı yapması

*Karantina uygulamasında ısrarcı olmayıp, ölüm ve vaka sayılarındaki artışa rağmen etkili adım atmaması.

Brezilya'nın aşırı sağcı Devlet Başkanı Bolsonaro, Kovid-19 salgınıyla mücadelede anlaşamadığı eski Sağlık Bakanı Henrique Mandetta'yı 16 Nisan'da görevden almıştı.

Salgını küçümseyen ve Kovid-19 tedavisinde henüz onaylanmamış ilaçların kullanılmasını tavsiye eden Bolsonaro, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) salgına karşı uyarılarının göz önüne alınmasını savunan Mandetta ile anlaşamamıştı.

Latin Amerika'da Kovid-19 salgınında merkez ülke haline gelen Brezilya'da 208 binden fazla kişiye bulaşan virüs yüzünden 14 bin 267 kişi hayatını kaybetti.