Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
'Ya paket, ya süreç'

"Ya paket, ya süreç"

Öcalan’ın mesajını Kandil’e götüren HDP heyeti döndü. Açıklamada, “Çözüm sürecinde İç Güvenlik Paketi kabul edilemez” denildi...

16.02.2015 04:14

’Çözüm Süreci’ için İmralı-Kandil- Ankara hattındaki görüşmeleri sürdüren HDP’nin İmralı heyeti, iki gün Kandil’de KCK yetkilileri ile yaptıkları görüşmeden sonra yurda döndü. HDP’den yapılan açıklamada, “Kandil, iç güvenlik paketi yasasının müzakere sürecini tehlikeye atacağını ifade etti” denildi.

Atılacak yeni adımlarAçıklamada, Kandil’de KCK yetkilileri ile çözüm sürecinde atılması gereken adımlar, Meclis’e sevk edilen iç güvenlik paketi, Kobane ve Şengal’in konuşulduğu belirtildi. KCK yetkililerinin çözüm sürecinde halen müzakere sürecine geçilmemesinin kabul edilemez olduğunu ifade ettiği belirtilirken, “AKP Hükümeti’nin müzakere başlıklarında kalıcı barışa gidecek çalışmalar yerine, gerçekliğe tekabül etme-yen beklentilerden algı yönetimi oluşturma çalışmalarıyla zaman harcadığı tespiti yapıldı” denildi. Mutabakat sağlanmalıÖcalan’ın hazırladığı müzakere ve çözüm taslağında 15 Şubat’a kadar müzakere başlıklarında mutabakat sağlanması gerektiğinin KCK yetkililerince dile getirildiği ifade edilen açıklamaya şöyle devam edildi: “AKP Hükümeti’nin çözüm takvimini boşa çıkarmaya çalışan bu tutumunun Kandil’de tepkiyle karşılandığını ifade ettiler. Müzakere mekanizmalarının halen oluşmamasının, tarafsız bir izleme heyetinin çalışmaya başlamama sının bile, AKP’nin sürece yaklaşımını ortaya koyduğu ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Sürecin ruhunun Öcalan’ın belirttiği, ’Devletin ve toplum demokratikleşmesi’ perspektifi üzerinden ele alındığı, AKP’nin uygulamalarının ise demokratikleşmeyle çeliştiği tespiti yapılmıştır. Bunun en son örneğinin İç Güvenlik paketi olduğu, paket ile AKP’nin tüm toplumsal muhalefeti sindirmek istediği belirtilmiştir.”
Yorumlar | 0
üye profil