Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Yüzlerce kişi işsiz kalacak!

Yüzlerce kişi işsiz kalacak!

Dünya devi Whirlpool, Türkiye`deki fabrikasını İtalya`ya taşıyacak.

17.04.2015 20:26

Dünya devi Whirlpool, Türkiye`deki fabrikasını İtalya`ya taşıyacak.

ABD'li Whirlpool, Manisa’daki üretimi İtalya'ya kaydırmayı planlıyor. Geçen yıl İtalyan Indesit'in yüzde 60'ını satın alarak Türkiye pazarına adım atan ABD'li Whirlpool, Manisa’daki üretimi İtalya'ya kaydırmayı planlıyor. ABD'li dev üretici, İtalya'da varlığını güçlendirme peşinde.

Dünyanın en büyük beyaz eşya üreticisi Whirlpool, gelecek 4 yılda İtalya'ya 500 milyon euroluk yatırım yapmayı planlıyor. Yeniden yapılandırma planı çervesinde şirket, 1.350 kişiyi işten çıkartacak. Perşembe günü İtalyan hükümet temsilcileriyle bir araya gelen Whirlpool yetkilileri, İtalya için yeni yatırım planlarını sundular. Whirlpool'dan yapılan açıklamada, söz konusu plan ile etkinlik ile kapasite kullanımının geliştirilmesi ve imalat operasyonlarının entegre edilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

Türkiye'deki üretimi İtalya'ya kaydıracak

İtalya Sanayi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise bu plan ile gerekli yatırımların geri getirileceği diğer bir deyişle Çin, Polonya ve Türkiye'den üretimin İtalya'ya kaydıracağı belirtildi. İtalya'da işsizliğin en yüksek olduğu bölge olan Napoli'nin yakınındaki Carinaro tesisinin kapatılması öngörülüyor. Reuters'ın haberine göre, yüksek kapasiteli çamaşır makinelerinin Napoli'de üretilmesi planlanırken, Türkiye'deki çamaşır kurutma makinesi üretiminin İtalya'nın merkezindeki Comunanza'ya taşınması bekleniyor.

2014'te 827 milyon ciro

1994'te Türkiye pazarına giren Indesit, buzdolabı fabrikasının yanı sıra geçen Türkiye’de ikinci tesisi olan çamaşır makinesi fabrikasını devreye aldı. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan ve toplam yatırım maliyeti 35 milyon euro olan Çamaşır Makinesi Fabrikası’nda yaklaşık 750 kişiye yakın eleman çalışıyor. 32 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterecek tesisin, yılda 1 milyon 400 bin adet üretim kapasitesi bulunacak, üretimin yüzde 75’i başta Avrupa ülkeleri olmak üzere yurt dışına ihraç edilecek. Çamaşır makinesi fabrikasıyla birlikte Indesit'in 2014 cirosu 827 milyon liraya ulaştı. 2014'te 175 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Indesit Company Manisa Fabrikası, 2014'te 770 bin adet soğutucu ve 25 bin adet çamaşır makinesi ihraç etti.

'Türkiye'den çıkmayız' demişti

Geçen yılsonu gerçekleşen Indesit satın almasının ardından Mart ayında Türkiye'ye gelen Whirlpool Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bitzer "Indesit Türkiye pazarında kesinlikle kalacak" açıklamasında bulunmuştu. Bitzer, Türkiye pazarında hangi markaların kalacağı sorusuna, "Indesit pazarda kesinlikle kalacak. Bugün Hotpoint ve Indesit markalarımız var Türkiye'de.

Whirlpool markasıyla da girmeyi düşünüyoruz ama bu konuda henüz bir karar vermedik. Whirlpool ismi hem söylemesi zor hem de şimdilik Türkiye'ye yabancı bir marka. Diğer yandan, 1991'de Philips'in baskın olduğu Fransa'da Whirlpool'u tanıtırken, herkes bize bu isimle burada yapamazsınız çünkü kimse telaffuz edemez diyordu. Fakat biz yine de yaptık ve bugün Whirlpool Fransa'nın en çok tercih edilen markası" diye yanıt verdi.

Yorumlar | 0
üye profil