Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
WhatsApp'ta suikast planı! 'Öldürelim şerefsizi'

WhatsApp'ta suikast planı! "Öldürelim şerefsizi"

Akdeniz Üniversitesi’nde okuyan 8 öğrencinin kurduğu WhatsApp grubu başlarına dert açtı. Not eleştirisi yaptıkları Kurucu Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan hakkında, “Öldürelim şerefsizi. İsmail’e suikast şart” diyen öğrenciler hakkında disiplin soruşturması başlatıldı.

13.01.2016 10:33

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Gerontoloji Bölümü’nde okuyan 8 öğrencinin ‘Gero mağduru’ ismiyle oluşturduğu whatsapp grubu başlarına dert açtı. Grupta, Kurucu Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan’ın not uygulamalarını eleştiren öğrenciler, bir süre sonra eleştiri düzeyini artırarak hakaret ve tehdit içerikli konuşmalar yapmaya başladı.

Suikast şartı

Prof. Dr. Tufan’ın kendilerini kasıtlı olarak derslerden geçirmediğini savunan öğrenciler, “Yavşak bu adam. Öldürelim şerefsizi. Arkadaşlar savaş başlıyor artık. Bizimkileri arayalım bir güzel hastanelik edesiye kadar dövsünler. Şerefsiz o.ç. Aslında evinin yerini de biliyoruz. Beklicez köşe başı bir yerde takip etcez sonra dalcaz. İsmail’e suikast şart” şeklindeki diyalogları birbirleri ile paylaştı. 

Veli fark etti 

Grupta yazışma yapan bir öğrencinin velisi çocuğunun telefonunu şarja takarken, “Öldürelim şerefsizi. İsmail’e suikast şart” şeklindeki yazışmaları okudu. Endişeye kapılan veli hemen üniversiteye giderek Prof. Dr. Tufan’la görüştü. Gruptaki yazışmaların kendisini korkuttuğunu söyleyen veli, “Çocukların sizi öldürmesinden korkuyorum. Ne olur bu olaya el atın, çocuklarla konuşun” dedi.

Disiplin cezası verildi

68 sayfalık yazışmanın dökümünü alıp inceleyen Prof. Dr. Tufan, olayı hemen Gerontoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özgür Arun’a aktardı. ‘Gero mağduru’ ismiyle oluşturulan whatsapp grubundaki tüm konuşmalar inceleme altına alındı ve Edebiyat Fakültesi Dekanlığı Disiplin Kurulu’nu topladı. Yapılan soruşturma neticesinde 8 öğrenci arasında yer alan Z.B., F.U. ve B.D.’ye 1 ay okuldan uzaklaştırma cezası verildi. 

Ceza indirimi 

Ancak karar Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nin 23. Maddesine göre yeniden değerlendirilerek bir alt ceza olan Kınama cezasına dönüştürüldü. Karar, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yıldıray Özbek’in imzası ile hazırlanan gizli ibareli resmi yazı ile taraflara duyuruldu. Cezayı yeterli bulmayan Prof. Dr. Tufan ise Bölüm Başkanlığı’na resmi bir yazı yazarak kararı eleştirdi. 

"Şansım varmış" 

Prof. Dr. Tufan, konuyla ilgili açıklama yapmak istemediğini, tüm öğrencilerine eşit mesafede durduğunu ancak gündeme gelen yazışmaların adli ve idari açıdan suç teşkil ettiğini belirtti. Yazışmalarla ilgili henüz yargıya başvurmadığını kaydeden Prof. Dr. Tufan, “Konuşmaların içerisinde ağır hakaretlere maruz kaldığımı, hatta beni dövmek, öldürmek için planlar yapıldığını görünce şaşkına döndüm. Duyarlı bir velinin bunları bana aktarmış olması büyük bir şans” diye konuştu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Yorumlar | 0
üye profil