Vücudunun yüzde 80'i yanan genç 23 saatlik operasyon sonrası dünya tarihine geçti

ABD'de yaşayan 22 yaşındaki Joe DiMeo'nun geçirdiği trafik kazası sonucu vücudunun yüzde 80'i yandı. 22 yaşındaki gence eş zamanlı olarak çift el ve yüz nakli operasyonu yapıldı. Dünyada bir ilk olarak belirtilen bu operasyonda 100'den fazla da uzman yer aldı. Tıp tarihine geçen olayın ardından DiMeo'nun yaşadığı değişim de dikkat çekti. Operasyondan alınan sonuç, insanlığa da umut aşıladı.

Yayınlanma Tarihi: 04.02.2021 12:01
Değiştirme Tarihi: 04.02.2021 12:01
Vücudunun yüzde 80'i yanan genç 23 saatlik operasyon sonrası dünya tarihine geçti

ABD'li Joe DiMeo, gece vardiyasından çıkıp evine döndüğü sırada direksiyon başında uyuyakalıp trafik kazası geçirdi. 2018 yılında yaşanan bu olayda Joe DiMeo, araçtan ağır yaralı şekilde kurtuldu. 22 yaşındaki gencin vücudunun yüzde 80'inde üçüncü dereceden yanıklar oluştu.

DiMeo, olay sonrası New Jersey'de 4 ay boyunca tedavi gördü ve 2020'nin Ağustos ayında 23 saat süren bir ameliyatla dünya tıp tarihine geçti. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Hürriyet'te yer alana habere göre, ameliyatına 100'den fazla uzman katılan Joe DiMeo'ya eş zamanlı olarak çift el ve yüz nakli yapıldı.

Kazadan sonra parmaklarını, dudağını, göz kapaklarını ve yüzünün bir bölümünü kaybeden DiMeo'nun yardım almadan hayatını sürdürmesi imkansız hale gelmişti. Genç adam hastanede kaldığı sürede iki buçuk ay boyunca yapay komaya sokulup uyutulmuştu. 

Haber ile ilgili metin girin!.

3D teknolojisinden faydalanıldığı yeni bir teknoloji kullanarak operasyonu gerçekleştiren NYU Langone Health ekibinin düzenlediği basın toplantısında konuşan DiMeo, kendisine hayatta ikinci bir şans verildiği için çok mutlu olduğunu ifade etti. Operasyon ekibinin başındaki NYU Langone Health'te Yüz Nakli Programı'nın yöneticisi olan Eduardo Rodriguez de Joe Dimeo'nun azminden ne kadar etkilendiğini dünyayla paylaştı. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Dünyada daha önce aynı anda hem yüz hem el nakli yapılmaya çalışılan bilinen iki ameliyat gerçekleştirildi. Birinde hasta enfeksiyon kaynaklı komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetmiş, diğerinde ise el nakli başarısız olmuştu.

Joe Dimeo'nun başarılı geçen nakil operasyonundan sonra ise vücudu nakledilen dokuları reddetmezken herhangi bir enfeksiyon ya da başka bir komplikasyona rastlanmadı. 

Dimeo, hayatının geri kalanında yeni yüzü ve işlevlerini yerine getirebilen elleriyle hayatını kendi başına idame ettirebilecek duruma geldi.